Seo Tekniklerini Öğrenin

SEO TEKNİKLERİ-PAGERANK YÜKSELTME

Seo kelimesi (search engine optimization) arama motoru optimizasyonun kısaltılmışıdır. Web tasarımı ile uğraşıyorsanız ve içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız seo tekniklerini öğrenerek bunu başarabilirsiniz. Seo tekniklerine göre hazırlanmamış bir web sayfası içeriği nasıl olursa olsun hedef kitleye ulaşmakta zorluk çeker. Unutulmuş bir kasaba görüntüsü verebilir. Sadece sitenizin ismi bile bunda belirleyici rol oynayacaktır.

Bunlardan en önemlilerini anlatacağım.

PAGE RANK NEDİR?
Kısaca pr olarak da yazılan page rank oranı sizin arama motorlarındaki,ziyaret (hit) oranı vb kriterlere göre belirlenen derecesini ifade eder. Yüksek pr derecesi sitenizin kalitesinin de yüksek olduğu anlamına gelir. Yüksek Pr hedefleyen bir tasarımcı Seo konusunda kesinlikle bilgi sahibi olmalı

SİTE İSMİ
Sitenizin kendine ait bir domain olması (ücretli hostlar için geçerlidir) sizin en önemli seodur.
Neden derseniz? Xxxx.yyyy.com adresinde x alt domain y ise bağlı bulunan adres olarak düşünülürse iki isimin birleşmesinden meydana geldiği için daha uzun olacaktır. Hatırlanması ve yazımı yönünden sizin için daha avantajlıdır
Yeni bir web sitesi kuracaksanız önce sitenin ismini ve içeriğini belirlersiniz. İşte seo burada başlar. Sitenizdeki içeriği en iyi temsil eden kolay hatırlanır ve kullanıcıların sizin ortaya koymuş olduğunuz içerikle buluşturacak isimlerden seçebilirsiniz. Çok uzun ve çok kullanılan isimlere yakın olmaması sizin için avantaj sağlayacaktır. Sadece site ismi değil hatta dosya isim ve başlıklarında da aynı işlemi uygulayın. Dosya ismi verirken de açıklayıcı isim verin.
Kısa olsun diye hbr.php yerine haberler.php yazmanız bir seo faaliyetidir

ANAHTAR KELİMELER
Sitenizin meta tagları kısmına ve etiket bölüme ekleyeceğiniz kelimeler kesinlikle gelişigüzel ilgili ilgisiz kelimeler olmamalı,hatta farklı fakat kişilerin arama yaparken kullanma olanağı yüksek kelimeleri eklemekte fayda var. Örnek vermek gerekirse internette çok sayıda “komik video” etiketi kullanılmışsa sizinde aynı etiketi kullanmanız fayda sağlasa da etkisi büyük olmaz. Örneğin “Bedava,Kesintisiz” gibi gereksiz ifadeler yerine “Hit Video,Komedi” gibi farklı aramalardan faydalanmanızı sağlayacak kelimeler seçin. Sitenizin farkını her zaman ortaya koyun. Günlük hayattada öyledir. Herkesin yaptığını yaparsanız sıradanlaşırsınız,farklı şeyler yaptığınızda önem kazanmaya başlarsınız. Yani özgünlük sıradan olma ihtimalini azaltır.

KOPYA İÇERİKTEN SAKININ.
Elinizden geldiği kadar alıntı ve kopya içerik kullanmamaya dikkat edin. Örneğin kişilerin vakitlerini ayırıp emek verdiği yazıları izin verilse dahi kopyalamak size çok fazla şey kazandırmaz. Çok gerekli faydalı, public (insanlara açık faydalı bilgiler) yorum sitenize değer katabilir. Fakat daha önce bir yerde yayımlanışsa direkt olarak aynı içerikten sitenize ziyaretçi çekmeniz güçleşir. Arama motorları akıllı süzgeçler uygulayıp bu tür içerikleri indexleseler bile ilk sıralarda çıkma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Bunların birçoğu “sandbox” a gönderilir. Yararsız içerik kısmına. Hem etik olarak doğrudur,hem de emeğin korunmasına fayda sağlar.
Bir yazıyı yazan 2 saat uğraşmıştır. Fakat kopyalamak 1 dakikadan azdır.

BACKLINKLER
Sitenize gelen dış bağlantıları ifade etmek için kullanılır. Çok fazla dış bağlantıya sahip olmak sitenizin kalitesi için gösterge sayıldığı için pagerank oranını artırmakta en önemli etkenlerden biridir. Nasıl ki bir eğlence merkezi adından daha fazla söz ettirir ve tanınırsa o oranda talep ve ilgi görecektir. Backlinkler sitenizin cv referansı gibi görev yapacağı için popülaritesini artıracaktır. En çok yapılan yanlışlardan biri sitenizin linklerini gelişigüzel gerekli gereksiz her yere kopyalamaktır. Spam mailler ve botlar davranış şeklinden ayırt ediliyorsa her yere konulan anlamsız linklerde size bir şey kazandırmaz. Linkin orada bir anlam ifade etmesi ve bulunulan sitenin pr seviyesi daha etkili olur. PR seviyesi yüksek olan bir sitenin ana sayfasında yer almış iseniz bu sizin sitenin pr oranına o oranda etki yapacaktır.

LİNK DEĞİŞİMLERİ
Yukarıdaki anlattıklarıma paralel olarak yapacağınız başka sitelerle link değişimleri sizin yararınıza olacaktır. Sizin sitenizle benzer özellikte bir başka site veya daha yüksel pr oranına sahip bir siteyi seçmeniz o sitelerin popülaritesine ortak olmanızı sağlayabilir. Link değişimi yapan siteler bu yolla birbirlerinin ziyaretçi kaynaklarından ve pr seviyelerinden yararlanabilirler.

SİTENİZ İÇİN ÖZET AKIŞI (RSS-ATOM FEED) oluşturun.
Rss feed (özet akışları) sitenizdeki güncellemeleri ,son başlık ve konuları takip eden kişilere yansıtan kaynaklardır. Bu yüzden sitenizi özet akışı beslemesine sahip olması ziyaretçi kaynaklarına önemli yararlar sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir