AB’nin samimiyet testi ve doların durumu

Cumartesi günü yaşanan hain terör saldırısı hepimizi derinden yaraladı. Hafta sonu gelen kötü haberlere bugünkü ekonomi büyüme haberlerinin istenilen düzeyde olmaması eklendi.
Türkiye ekonomisi bir önceki çeyreğe göre %1,8 küçülmüş durumda. Biraz toparlanır gibi olan olan dolar kuru bu haberlerin etkisiyle 3,52 TL seviyesine ulaştı.

Ekonominin toparlanması Türkiye’deki siyasi istikrara, barış ve huzur ortamına bağlı. Belirsizlikler ortadan kalkmalı Türkiye’nin çağdaş hukuk devleti olduğu izlenimine katkı yapacak girişimlerde bulunulmalı.
Yenilenebilir enerji, sanayi ve tarım alanlarında yapısal reformlar ve yenilikler bizi bir adım daha öne taşıyacaktır.
Önümüzde AB liderler zirvesi var. Türkiye’nin üyelik durumu çok önemli.
AB’de Türkiye’de biliyor iki taraf arasındaki ipleri tamamen koparmak iki tarafa da katkı sağlamayacak ekonomik ve siyasi ilişkiler zarar görecektir. Türkiye’nin elinde Suriyeliler kozu var, Orta doğu’da Türkiye’nin desteği önemli.
Bizimde onlara basın özgürlüğü, insan hakları ve hukuk devleti olma konularında hassas ve özentili olduğumuzu göstermeniz şart.
Haberler iyi gelirse yine dolar kurunda aşağı çekilmeler olacaktır. OHAL’in kalkması, terörün kökünün kazınması, milletçe din, ırk, mezhep, etnik köken ayrımı yapmadan bizim ilerlememizden rahatsız olanlara karşı birlik olmak zorundayız.
AB Türkiye’yi konusunda gerçekçi ve samimi davranmak terör örgütlerine ve Türkiye ve İslam düşmanlığına son vermelidir.
Bence önümüzdeki süreç onların açısından bir samimiyet testi olacaktır..
Özellikle Türk halkının sağduyusuyla 15 Temmuz’da olduğu gibi birlik ve beraberlik içerisinde her türlü zorluğu yeneceğinden kuşkum yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir