Adsense hesabı alabilmek için neler yapılmalı

Kuşkusuz İnternet reklamları denilince tüm dünyada kayda değer yere sahip olan tek firma Google Adsense’dir. Reklam verenleri site içeriğine göre belirlenen reklamlara, istedikleri kitleyle buluştururken, ziyaretçi oranı yüksek olan yayıncılara da diğer firmalara göre yüksek ödeme yapmaktalar.
Adsense programına kayıt olmak isteyen siteler, onların belirlediği kurallara uymak zorundalar. Bunlardan bazıları reklamlara tıklamaya teşvikler veya kendi reklamınıza tıklamanız şeklinde aktiviteler. Adsense bu şekilde reklam verenlerin haklarını koruma altına alıyor. Çünkü sizin için kazanç gibi gözüken durum, reklam verene fatura ediliyor. Oysa o reklam verenin amacı ilgili kitleyle(müşteriyle) içeriğini buluşturmak. Ayrıca siteniz, telif hakkı ihlalleri, kumar, yetişkinlere göre içerikler olmamalı.

Kısa bir ön bilgiden sonra şimdi asıl konumuza gelelim.

Yukarı anlattığım kuralları taahhüt eden bir siteniz varsa adsense başvursu yapabilirsiniz. Fakat bir hatırlatma sitenizin adsense reklamı yayınlama kriterlerine sahip olması gerekiyor.

Sitenize hemen birkaç konu ekleyip başvuru yapmayın. Farklı, anlamlı ve zengin içerikli bir site meydana getirin. Sitenin görselliği ,albenisi de içerik kadar önemli. Burada ziyaretçi deneyimini olumlu etkilemek amaç olmalı.
Menüleri ve bağlantıları ile güzel bir gezinti imkanı sunan siteler bahsettiğimiz deneyimi olumlu etkiler. Adsense site içeriği kadar, web sayfası kalite standartlarıyla da ilgilenir.
Yeni siteler başvuru yapmakta acele etmemeliler. Örneğin bir blog siteniz varsa çok sayıda konu ekleyin. Konu eklemek çok başlık eklemek anlamına gelmemeli. Her konu kullanıcı için faydalı bilgiler içeren emek ve zaman harcandığı belli olan özgün konular olmalı. Arama motoru optimizasyonu yaparken aldatıcı faaliyetlerden sakının.
Başvuru yapan sitelerin linklerinin google tarafından indekslenmiş olması ve belli bir ziyaretçi sayısına ulaşmış olması önemli bir kriter. Eğer web siteniz yoksa ve webmaster(site tasarımcısı ve oluşturucu) değilseniz, Google hesabınızla blogger’a kayıt olabilirsiniz. Fakat başvuru yapmadan önce bahsettiğim husulara dikkat edin. Sitedeki seo yazılarımı okuyabilirsiniz. Bence dolu dolu 70-80 konu eklemek site için iyi backlink almak kabul edilme oranını yükseltir.
Web sitesi ilginizi çekmiyorsa videolarınızdan para kazanmak için Youtube hesabınızı kullanabilirsiniz. Bunun için herhangi bir onay gekmiyor. Sadece içerik için adsense onaya bağlı.

3 thoughts on “Adsense hesabı alabilmek için neler yapılmalı

  1. Adsense için defalarca gönderdim fakat onaylanmıyor . sayfamı kontrol edip bilgi verebilirmisiniz geçersiz içerik nedeni ile hesabınız devre dışı deniliyor itiraz formu dodurdum bu seferde geçersiz etkinlikten dolayı olmadığını tespit ettik şeklinde mesaj geldi nerede hata yaptığımı anlayamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim. sayg

    • Sitenizi inceledim konu zenginliği güzel. Size tavsiyem bloggerın orjinal şablonlarını kullanmayın. Yanlış demiyorum da hazır oldukları için çok sade duruyor, biraz daha kişiselleştirilmiş şablonlar kullanın. Varsa kopya içerikleri kaldırın. Bu çok hassas bir konu. Google özgünlüğe çok önem veriyor. Sitenizde uygunsuzluk göremedim. Adsense artık işi çok sıkı tutuyor. Adsense hesabı almak Türkiye’de iş bulmak gibi zor hale geldi. Farkını ortaya koyarsanız, profesyonellik sezdiren bir siteyse kabul edilir. Site ne kadar hit alıyor,reklamveren ve kullanıcıyı nasıl etkiler, bize yararı olur mu şeklinde değerlendiriliyor. Suistimaller de artınca seçici davranıyorlar. Sitedeki konularda seo ile ilgili konuları özetledim. Umarım faydası olur. Başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.

      http://btemplates.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir