Adsense hesabı nasıl alınır?

İnternet reklam yayıncılığı denilince akla gelen ilk firma şüphesiz Google Adsense’dir. Çalışmalarınızı ve içeriklerinizi kazanca dönüştürmede size yardımcı olabilecek güzel bir organizasyondur. Web sitelerin büyük çoğunluğu Adsense reklamları ile kazanç elde etmektedirler.

Neden Adsense?

Google Adsense dünyada saygın yere sahip, yayıncıların ve reklamverenlerin amaçlarına hizmet eden büyük bir organizasyondur. Her iki gurubunda haklarını koruyarak çözümler üretmektedir. Merdiven altı olmayan güvenilir bir kuruluş olduğu için ilk önce tercih edilir. Yayıncı iseniz hak ettiğiniz ödemeleri zamanında alırsınız. Reklamveren iseniz ürünlerini istediğiniz kitleyle buluşturma imkanınız olur.

 

Yayıncılar için adsense hesabı almanın yolları

İlk olarak  bilmeniz gereken Adsense için başvuru yapılan her site onaylanmıyor ve onay sürecinde öncekine nazaran daha seçici davranılıyor. Buradaki amaç reklamverenlerin haklarını korumak, kullanıcı ile etkileşimini yükseltmek, daha iyi bir deneyim oluşmasına katkı sağlamak olabilir. Suistimallerin ve kötüye kullanımların önünü kesmek diğer neden sayılabilir. Web sitesinin içerik kalitesi ile webmaster hakkında bağ kuruluyor olabilir. Profosyonel ve analitik düşünen kimselerle çalışmak kötüye kullanımı azaltabilir. Çünkü bu kimselerin basit çıkarlar peşinde koşması, geçersiz etkinliklerde bulunmayacağı umulur. Web sitesi kalite yönergeleri ve içerik politikalarının denetlenmesinin güçleşmesi başka bir neden sayılabilir.

Sizin de iyi amaçlara hizmet eden, zengin içeriğe sahip bir siteniz varsa Adsense’ye başvurun. Daha yolun başındaysanız ve siteniz yeni ise aşağıdaki husulara dikkat edin.

– Başvuru yaparken acele etmeyin. Her zaman söylediğimiz gibi sitenin web kalitesi yönergelerini karşıladığından emin olun. Siteyi Seo’ya uygun hale getirin.

 

– Konu ekleme: Sabırla her gün yeni konular ekleyerek siteyi güncel tutun. Hemen kazancı düşünmeyin. Konuların linklerini sosyal medyada ve webde paylaşarak sitenin popülaritesini artırın.

Gerçekten içerik son derece önemli. 100 konu bile olsa nasıl oluşturulduğuna dikkat etmek gerekiyor. Konuların benzersizliği, ilk defa sizin tarafınızıdan oluşturulmuş olması ve copy/past içeriğin olmaması yararınıza olur.

-Diyelim ki 10 tane yeni içerik eklediniz. Eklediğiniz içeriğin arama motoru tarafında indekslenmiş olmasına dikkat edin. Site pingleme, google’a gönderme ve seo ile ilgili diğer konular sitede mevcut.

-Ziyaretçi sayınızın günlüğünü tutun ve site hitini artırmaya bakın. En az günlük 100 tekil ziyaretçi hedefiniz olsun.

-Siteyi Google Analitics’e ve Alexa’ya kayıt ederek ülke sıralaması ve trafiği hakkında bilgi sahibi olun.  Adsense için durum nedir bilmiyorum ama çoğu organizasyon bu verilere bakarak site popülaritesi hakkında bilgi sahibi olabilir.

– Site onaylanmadıysa eksikler neyse onu gidererek bekleyin. Değişiklik yapmadan tekrar başvuru göndermeyin.

Verilere baktığımda günlük ortalama 1000 reklam gösterimi için kazanç 1 TL civarlarında olduğu gözüküyor. Reklam yerleşimi, site içeriği, reklamverenin önerdiği TBM (tıklama başına maliyet) oranı gelirin dalgalanmasına neden olabilir. Tıklama oranları da günlük azalıp çoğalması mümkün. Zaten düşük hitli günlük 50 ziyaretçiyi geçmeyen basit bir siteyle iyi bir gelir elde etmek çok zor. Başvurunuz onaylansa dahi ödeme alabilmeniz için kazancınızın 200 TL ödeme limitine ulaşması gerekiyor. Günlük 1000 gösterim ile  7 ay sonra ödeme alacağınızı varsayarsak daha düşük oranlarda örneğin günlük 50 ziyaretçi için bu süre çok uzayacaktır. Kısacası site hiti kazancı belirleyen en önemli unsur. İlk olarak hedefleri tutturmak ve onun için çalışmak en mantıklısı. Tabi bu da sitenin farkını ortaya koymakla oluyor.

Konular bilinen, çok kez yayınlanmış, eklenmesi web trafiğine herhangi bir renk katmayacak gereksiz bilgiler olmamalıdır. Mutlaka ziyaretçi için bir farkı olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir