Adsense’ den onay alma ipuçları

Genelde sık rastlanan sorular arasında, “Adsense hesabım neden onaylanmadı? Oysa şu kadar hitim var, konu sayım şu kadar”  şeklindeki sorular yer almakta .  İlk defa kayıt olanlar kulaktan duyma söylentilere itibar ederek bazı yanılgılara düşüyorlar ve sonuç olarak siteleri Adsene programına kabul edilmiyor.

 Adsense  programına sitenizi ekleyebilmeniz için sitenizin sıradan olmayan, farkını ortaya koyan, kullanıcıya ve reklamverene en iyi deneyimi sunacak nitelikli ve öne çıkan taraflarının olması gerekir.

Konu zenginliğini sitenizdeki metin sayısının fazlalığı olarak algılamamanız gereklidir.  Siteniz orjinal içerikten oluşan ve ziyaret ettiğinde kullanıcıya hiçbiryerde olmayan farklı bir neden suması gereklidir. Konu sayısı hem çok hem de kullanıcıya orada olmasını gerektirecek  FAYDALI konular olmalı ve farklı bir sepeb sunmalıdır.

Bu yüzden red nedenlerinin başında “YETERSİZ İÇERİK” geliyor.

Buradan anlamamız gereken Adsense’in içerik sayısı kadar kalitesine de önem verdiğidir. Alanında uzman olmayan bir insanın yazacağı, herkesin üçaşağı beşyukarı bildiği, sitelerde hakkında benzer yüzlerce konu yazılmış makalelerden 100 konu eklersiniz kabul edilmez, değerli olmaz ama çıkar bir insan çok değerli 50 konu yazar Adsense buna onay verir.

Bu sadece Yeterli İçeriğe bakış açısıydı. Katılıyorum siteniz iyi olabilir ancak Adsense’nin istediği kriterleri sağlayacak kadar iyi olmak zorunda. Siteniniz herşeyden önce web kalitesi kritlerlerini karşılıyor olmalı. Seo ya uygunluğu gözden geçirilmeli.

Biz bir iki kıstasa göre siteyi değerlendirdik oysa site kalitesi 200 farklı sinyale göre saptanıyor. Bu göstergeler bize göre veya karşımızdaki kişilere göre iyi ya da kötü kavramını anlamamızı sağlıyor.

Google’dan, 200 arama kalitesi sinyali şeklinde aratırsanız çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Benim size önerim sabırla güncel konu ekleyin. Gerçekten bilgi sahibi olduğunuz konularda özgün ve yararlı konuların olduğu bir site meydana getirin. İlk amacınız Adsense ya da kazanç olmasın. Sitenizi geliştirmek ve itibarlı hale getirmek olsun.

Umarım bu bilgiler işinize yarar. Tüm webmasterlara başarılar ve iyi şanslar dilerim.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir