Altın ve dolar fiyatları ne olur?

Yazın gelmesi gelmesi ve düğünlerin artması ile, Türk geleneği olarak altına talep artıyor. Hem takı olarak hem de yatırım aracı olarak fiyatı merak edilen konulardan. Altın fiyatları son zamanlara göre düşük seyrediyor. Eğer altına yatırım yapacaksanız bilmeniz gereken altın ve hisse senedini en az 1 yıldan fazla uzun vadeli yatırım araçları olarak düşünmeli, günlük ve haftalık iniş ve çıkışlara dikkat etmemelisiniz. Portföyünüzde biraz altınınız varsa kısa sürede alıp bozdurmak yerine uzun dönemde getirisine bakmalısınız. Geçmiş verilere bakarsak altın fiyatının bir anda yükseldiğini  yatırımcıların yüzünü güldürdüğünü görüyoruz.

 

Şimdi altın alınabilir mi? Bu yaz veya 2016’da altın fiyatı yükselir mi?

Altının fiyatında etkili olan verilerden birisi döviz kuru ve doların seyridir. Tüm dünyada en etkili olan para birimi dolar olduğunu var sayarsak dolardaki düşüş tercihleri paradan altına çevirdiği için altın fiyatlarının artmasında etkili olacaktır. Örneğin ABD’nin Körfez’de savaşa girdiği, doların düşük seyrettiği zamanlar altın fiyatlarının çok yüksek seyrettiği zamanlardı. Aynı zamanda Fed’in yapacağı parasal genişleme süreçleri de altının yükselmesine neden olacaktır.

Şimdi ise doların yüksek seyretmesi, Fed in faiz artırıp, parasal sıkılaştırma yapması beklentileri, dolardaki yukarı yönlü riski devam ettiriyor. Hem Türkiye’deki seçim sonuçları, başkanlık sistemi tartışmaları şeklindeki belirsizlikler nedeniyle dolarda keskin bir düşüş beklemiyorum. 2,70 ile Dolar/TL nin en yüksek seviyeleri test ettiğini belki 2,50 seviyelerini zorlayabileceğini sanıyorum. Şu an dolara yatırım yapmak doğru bir karar olmayacaktır. Dolardaki 1,60 lara kadar düşüşün nedeni sermaye girişleri, tek parti iktidarının korunması beklentisi ve Fed faiz artırımı konusunu ileri tarihe taşıması diyebiliriz. Şimdi ne olur? Bence şu an düşme eğilimdeki dolara yatırım yapmak mantıklı olmaz. Dolarda seçim sonrasına kadar biraz yatay seyir görülebilir. Bu yüzden altın almak için daha erken. Altının da biraz daha düşme ihtimali var. Hiçbir zaman en iyi ekonomist dahi neyin ne olacağını tam olarak bilemez. Yani birisi kesin altın yükselir, dolar düşer diyorsa yalan söylüyordur. Ekonomist havadaki buluta bakarak yağmur yağabilir diyebilir ancak bu kesin yağmur yağacağı anlamına gelmez. Ekonominin siyasilerin söyledikleri laflardan etkilendiği düşünürsek şimdi yapılacak saçma bir açıklama işi tersine çevirebilir. Yatırım kararı alırken ekonomi kanalları yorumcuların veya yazarların söyledikleri kesin olur diye düşünmeyin. Banka mevduatları hariç risk her zaman olacaktır. Bu yüzden farklı araçlardan bir sepet(portföy) oluşturarak risk yönetimi yapmak gerekir. Türkiye gibi dalgalı bir ekonomide tasarrufların büyük çoğunluğunu döviz ve altın olarak tutmak risklidir. Fed, faiz artışı yapmaz, parasal sıkılaştırmadan vazgeçerse (abd deki veriler belirleyici) doların düşme ve altının yükselme ihtimali var. Hükumet kurulduktan sonra faiz indir baskıları devam edecek mi, TL’nin değerini düşürerek, devalüasyon yaparak cari açığı kapatmaya çalışmakta ısrar edilecek mi soruları önemli? Hesaplarınızı sadece cari açığa göre yaptığınızda kur atışı kaçınılmaz olur. Türk ekonomisi kendi kendine yetebilen ekonomi değil. Sermaye hareketlerinden etkilenen dışa bağımlı bir ekonomi.Daha fazla üretip, ihracat fazlası yaratıp milli gelir artışı sağlamanız gerekir. Aksi halde yüzebilen değil de boğulmamaya çalışan ekonomi olursunuz. Ürettiğiniz borç ödemesine gidiyor. İthalata da bağımlı olduğunuz için paranızın değerini düşüremezsiniz. Ülkeyi aileye benzetin ailenin kredi borcu var, aile çalışıyor, üretiyor ama ürettiklerin bir kısmı ile geçinirken bir kısmı borçlarını ödemek zorundalar. Ekonomik büyüme ve milli gelir artışı sınırlı kalıyor. Biraz daha bekleyip hem iç, hem dış politikanın seyrine göre karar vermek mantıklı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir