Anakart seçimi ve performansa etkisi

Anakart, bilgisayara diğer bileşenlerin monte edildiği en temel parçalar arasında yer alır.  Kullanacağınız  anakart  modelinin pc performansını nasıl etkilediği ve neden önemli olduğu üzerinde duracağız.

Anakart  diğer birimlerinin  birbirleriyle etkileşimi sağladığından dolayı pc performansını direkt olarak  etkilediği söylenemez.

Anakart bellek hızı desteği, ram slotları ve kapasitesi, üzerindeki onboard ses ve ekran özellikleri, kullanacağınız diğer parçalara göre önem kazanacaktır. Örneğin 3200 mhz DDR3 bus hızına sahip anakarta 1600 Mhz ram taktığınızda 1600 mhz anakarttan daha fazla performans  elde etmezseniz. Overclock özelliği olsa bile ileride oc yapma gereği duymayacaksanız yine yüksek bus hızına sahip karta daha fazla ödemek anlamsız olur.  DDR4 ram desteği olsa daha mı iyi olur? Bence burada biraz ticaret kokuyor. Ram a erişim zaten çok hızlıdır. Kullanımı hissedilir derecede etkileyeceğini sanmıyorum. Grafik kartının ram hızı yüksek render ve performans  sağlayabilir. GDDR3 ramli kartla GDDR5 arasında fark  olacaktır. Ayrıca anakartlarda bulunan grafik kartlarında HDMI çıkışı  olması fiyata etki edecektir. Onboard ekran kartı oyunlarda yetersiz kalacağı için harici bir  ekran kart kullanacaksınız yine bu özellik için extra ödemek bana göre gereksizdir. Kartların fan, ön usb, ses çıkışlarının çokluğu kullanımı kolaylaştırır. Kasayla uyumu ise bir diğer  nokta. ATX Kasa için ATX destekli kart tercih etmek mantıklı olacaktır. Uzun ömürlü  ve bios desteği iyi olanları kullanmak yararımızadır.

Anakartınızın işlemci  soket tipi ve üst modelleri destekleme özelliği upgrade edilmeyi kolaylaştırır.

Asus, Msi, Gigabyte gibi markalar arasında ihtiyacınız göre seçim yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir