Bilgisayara format nasıl atılır?

Windows-8.1-7 nasıl kurulur?

Bilgisayarınıza diski formatlayarak işletim sistemi yükleme işlemine format atma tabiri kullananlar çok. Biz burada yeni bir işletim sistemi nasıl yüklenir bundan bahsedeceğiz.

Başlamadan önce şunu hatırlatmakta fayda var. Her zaman yeni bir sistem kurmak için pc nizi formatlamanız gerekmiyor. Sistem kaydınız sağlıklı ise yeni bir sistemi format atmadan da yükleyebilirsiniz. Çünkü format atmak tüm bilgilerinizin yok olması anlamına geliyor. Eğer bunu yapacaksanız mutlaka yedek almayı unutmayın.

Artık işletim sistemleri Usb belleklerden de yüklenebiliyor. Biz örnek olarak dvd’den yüklemeyi anlatalım. Formatlayarak yüklemek için bilgisayarınızın ilk açılış sürücüsü dvd olarak ayarlanmalı.

Bunun için Bios ayarlarına girip. Boot Sequence (Başlatma Önceliği) kısmında ilk sırada Cd yada Dvd Rom olmalı. Genelde ayarlar bu şekilde olur.

 

Kurulum dvd’sini takıp pc nizi başlattığınızda “cd den önyükleme için bir tuşa basın” yazısını gördüyseniz klavyeden bir tuşa basarak kurulumu başlatın. Görmediyseniz yukarıdaki ayarları yapmanız gerekir.

Daha sonra kurulumunuz başlayacaktır.

Diskinizi formatlamadan onarak yükseltebilir ya da formatlayarak yeni bir sürüm yükleyelebilirsiniz. Formatlamak için özel windows yükeme (Gelişmiş) seçeneğini seçerek diskinizi önce biçimlendirin. Yükleyeceğniz bölümü seçin

Daha sonra talimatları izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca pc yi yeniden başlatmadan eski sürüm açıkken kurulum yapabilmeniz de mümkün.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir