Et Beni Tedavisi Kesin Çözüm

Et benleri(skin tags) vücudumuzun genelde, boyun, sırt, kasık bölgelerinde rastlanan deri renginde çıkıntılarıdır. Bu oluşumlar genelde kişileri psikolojik olarak rahatsız eden, istisnai durumlar haricinde zararsız dokulardır.  Zaman içinde büyüyüp kendiliğinden yok olabilirler.  Özellikle yüz gibi bölgelerde sivilceye benzediği için görünüm yönünden  kişilerde psikolojik rahatsızlık yaratabilirler. Vücudunuzda et beni çıkması mutlaka, cilt kanseri veya diğer deri hastalıkları olduğuna işaret etmez ya da zemin hazırlamaz. Bazen şüpheli durumlarda alınan parça patolojiye gönderilebilir.  Tıbbi olarak kullanılan yöntemler, dondurma,buharlaştırma ve cerrahidir. Buharlaştırma ve dondurma  yöntemlerinin yan etkileri daha azdır. Bu yüzden tercih edilir hale gelmiştir. Et benlerini kurcalayıp koparmak kanama, mikrop kapma gibi etkiler doğurduğu için sakıncalı bulunur.

O halde et benlerinden kendi çabanızla nasıl kurtulursunuz? Et beni nasıl geçer?

 

Yerli ve yabancı kaynaklardan alternatif yöntemleri araştırdım. Çoğunun kabul ettiği ortak yöntemleri burada paylaşacağım.

1- Elma Sirkesi (Apple Cider Vinegar)

Elma sirkesi asidik yapısı ile bölgeye tatbik edildiğinde et benlerinin kuruyup yok olmasını sağlayabilir.  Biraz yuvarlak pamuk üzerine döküp sabah akşam et beni olan bölge üzerine masaj yapın. Yakıcı etki yarattığı için diğer bölgeleri temizleme losyonları ile silebilirsiniz.Cildinizde alerjik reaksiyon ve aşırı kızarıklık meydana getirirse uygulamayı kesin. Tam sonuç için 2-3 hafta uygulamak gerekebilir. Elma sirkesine karbonat da ilave edilebilir.

2- Limon Suyu

Limon suyu kurutucu etkisi ile et benlerinin yok olmasını tetikleyebilir.

3- Çörek otu yağı

Çörek otu yağı alternatif olarak önerilen bitkisel tedavi yöntemi. Et benleri üzerine yok olana kadar çörek otu yağı tatbik edilebilir.

Diğer etkili kürler ise sarımsak, ananas suyudur. Sarımsağı ezip ben olan yere yara bandı vs yapışkan bir nesne tatbik edebilirsiniz. Birkaç saat beklemesinde yarar vardır.

Bitki harici yöntemler:

Diş ipi ile et beni düğümlenerek kan akışı kesilir ve et beninin düşmesi sağlanabilir.

Kendi denediğim ve sonucunu gördüğüm yöntem

Uzun bir toplu iğnenin ucunun çakmakla kızarana kadar ısıtın. Uç kısımını hafif hafif et beninin cilt ile birleştiği bölgeye(köküne) bastırarak kopmasını bekleyin. Pire ısırır gibi hafif yanma hissedeceksiniz. Kopana kadar tekrar tekrar ısıtın. Et beni koptuktan sonra pürüzlü bölgeleri hafifçe yakarak yok edin. Yakma yöntemi tekrar oluşumu önler. Alınan et beni genelde tekrar oluşmaz. Daha önce denemiş ve sonuç almış berber vs  kimseye yaptırmak daha uygun.

Biraz riskli olan olan son yöntem. (Kanama riski var)

Keskin, ince, bıyık makasını etil alkol gibi herhangi bir dezenfektan ile dezenfekte edin. Et beni üzerine de hafifçe sürün. Bölgeye 3-4 dakika buz uygulayın(acı hissetmemek ve kan akışını durumak için). Daha sonra bıyık makası kesebilirsiniz. Sonunda hafifçe iğne ile tortuları yakmak gerekebilir.

Cerrahi yöntemlerde mikrop kapma riski olacağı için yanlış uygulamalarda sorumluluk size aittir. Ulaşılabilirse Doktorun yapması uygun olur. Kendinizden emin değilseniz denemeyin.Tüm yöntemlerde oluşacak yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Verilen bilgiler dış kaynaklardan derlenmiştir.

http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Skin-Tags

How to Remove Skin Tags and Warts Naturally and Cheaply at Home

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir