Gelecekteki görev Mars’a ayak basmak

Dünya dışında yaşam arayışları

 

 

Ashley Dove Jay Bristol Üniversitesinde uzay bilimci mühendis. NASA ve ESA’nın işbirliği ile gerçekleşen düzinelerce projenin birleşmesiyle oluşmuş Mars’ a keşif görevini üstlenen Analog astronot mürettebatının yöneticisi.

Elon Musk , insanlığı Mars’a taşıma girişimleri adına 12 milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Girişimci, iklim değişiklerinin, teknolojik gelişmelerin, insanların başına dert açabileceğine vurgu yaparak, projenin yok  olma tehlikesi altında, ileride insanlık adına bilinçlenme ışığı ve sigorta olabileceğinde ısrar ediyor.

Astronot Chris Hadfield ise  bu yaklaşıma daha şüpheci yaklaşarak insanlığın yok olmayacağını ve bunu gerektirecek zorlayıcı bir neden şu an için olmadığını belirtti. Ayrıca şu an için Mars’ın yüzeyinde yaşamayı sağlayacak güçlendirilmiş bir teknolojiye henüz sahip olunmadığını söyledi.

Dünyanın büyük bir denge içerisinde olduğu ve insanların bu sistemi istikrarsızlaştırdığına değinilerek, yeşili koruma çabalarının da uzun vadeli bir çözüm olamayabileceği belirtildi.Bu süreç kaderimiz gibi gözükse de bu yüzden sahip olduğumuz çevreyi sonuna kadar korumak zorunda olduğumuz gerçektir.

Olası Mars yolculuklarında karşılaşılabilecek zorluklar arasında, yüksek oranda radyasyona maruz kalma, yer çekiminin insan bedenini zayıflaştırması ve uzaydan sağlanacak enerjinin şu an için kısıtlı olması.

Proje aslında çevre bilincinin insanlık için ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyuyor. Yeşil alanların ve atmosferin korunması hayati önem taşıyor. Doğaya zarar vermeyecek, gelecek nesilleri olumsuz etkilemeyecek temiz bir ortam bırakmalıyız. İnsanların dünya dışında yaşamasını sağlayacak henüz sihirli bir formül bulanabilmiş değil.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir