Google Play’e uygulama nasıl eklenir?

Play Market’te Uygulama Ekleme ve Yönetme

 

Geliştirici Hesabı

Mobil alanında yazılım geliştirenler, geliştirdikleri Android  uygulamalarını Google Play’de yayınlayabilirler. Uzun süredir kullandığım geliştirici konsolu hakkında tecrübelerimi paylaşmak istedim. Kullanıcıların büyük çoğunluğu uygulamaları Play marketten indiriyor. Bu yüzden geliştirdiğiniz ürünü tanıtmak ve insanların hizmetine sunmak için play marketi kullanmak en mantıklı yol. Geliştirici konsolu aracılığı ile ürünlerinizi ücretli ya da ücretsiz olarak sunabilir ve istatistiklerini görebilirsiniz.

Geliştirici hesabı açabilmek için Google hesabınızın olması ve  25$  geliştirici konsolu ücretini ödemeniz gerekiyor. Dolara endeksli bir sanal kart oluşturarak ödemeyi yapabilirsiniz. Kayıt olmak çok basit ancak uygulamaları eklemek ve yönetmek için çok sıkı prosedürler izleniyor.  Google Hizmet Şartları adı altında tüm kurallara uymanız ve uygulamanın ABD ihracat yasalarına uygun olduğunu kabul etmek zorundasınız. Herhangi bir kural ihlali saptandığında uygulama yayınlanmadan askıya alınıyor. Bu işlem birkaç defa tekarlandığında geliştirici hesabınız da iptal ediliyor.

Kısacası eklenen programın ismi, logoları, içinde kullanılan her türlü materyalden sorumlu tutuluyorsunuz. Size ait olmayan dijital içerikler robotlar tarafından taranıyor. Kullanacağınız isim bile başınıza iş açabilir. Programı yükledikten yarım saat sonra “Askıya alındı”, Suspended” uyarısını görebilirsiniz.

Google’ın üçüncü taraf içerikleri korumakta titiz davranmasını saygıyla karşılıyorum ancak, geliştiricilerin hakları açısından da aynı titizliği gösterdiğini düşünmüyorum. Bu haliyle bindiğiniz dalı kesmiş oluyorsunuz. 1 milyon tane uygulama ve içerik içerisinde tek tek uygulama isimlerini, seçtiğiniz imaj dosyalarını free lisans olsa dahi nasıl kontrol edecekseniz? İnsansınız bazı gözünüzden kaçan ayrıntılar olabilir. Youtube’a video eklediğinizde sistem eşleştirme yapıp üçüncü taraf içeriği diye sizi uyarıyor. Dünyada milyonlarca korumalı içerik olduğunu farz edin. Resimler, videolar yazılar vs. Bunları tek tek kontrol etmeniz imkansız. Onlar bunu manuel olarak yapamıyorsa siz de yapamazsınız. O zaman google 100.000 tane personel çalıştırması gerekir. Aynı sistem uygulama ekledikten sonra 5 dakika sonra uygulamayı askı alacağına 5 dakika önce size bildirerek düzeltmenizi isteyebilir. İlk büyük eleştirim budur. Bu şekilde alınan 3 uyarı hesabınızın kapatılmasına yol açarak, zamanınız ve emekleriniz boşa gidiyor. Benzer uygulamaların markette yer aldığını görürken kendime ait bir uygulamanın ısrarla filtrelendiğini gördüm. Kendilerine ulaşıp bilgi istedim ve örneklerini gösterdim. Şunu hatırlatmakta fayda var. Yayından kalkan uygulama için yapılan itirazlarda olumlu geri dönüşe şu an için hiç rastlamadım. Uygulama görünürlüğü için sorduğum soruda aldığım yanıt ilginçti. Markette uygulamayı taradığınızda görünme sıklığı garanti edilmiyor. Burada kullanıcıların en iyi  android tecrübesi edindiğinden emin olmaya çalışıyoruz şeklinde açıklama aldım. Uygulamanın popülaritesi ve editörlerin burada seçimi devreye giriyor. Aynı şekilde bazı uygulamalara sadece marketi zenginleştirmek için göz yumulduğu ve bazılarını ise yine gereksiz sayılıp filtreye takıldığını düşünüyorum. Google Play’de olmayan bir şeyler olmasın. Ama yine de işi sıkı tutuyor gözükelim gibi bir hava var. Pazarda birisi çürük elma satarken siz satamıyorsanız burada büyük çifte standart var demektir. Bunun cevabını bir türlü alamadım. Ya onları da kaldırın ya da bize ayrımcılık yapmayın dedim. Hal böyleyken sürekli askıya alınan uygulamalar markete olan güvenimi biraz sarstı. Çünkü başkalarına zarar verecek yasa dışı hiçbir uygulama eklemeyi düşünmedim. Google gibi büyük bir firmanın geliştiricilerin tecrübelerini olumsuz etkileyecek yöntemler bulup, sadece üçüncü tarafın haklarını düşünmesi çok ilginç. Uygulama sayısının çok olması belki de geliştiricinin haklarını alternatif çokluğu yüzünden geri plana itiyor. Market geliştirici üyeliğinin de ücretli olduğu da düşünülürse, hizmet alan kişiyi karşı ediminiz bunun karşılığını onlara sunmak olmalıdır. Hesapların ve uygulamanın durdurulup size nedenin sonradan bildirilmesi, biraz doymuşluk ve umursamamazlık bana göre.

Yazdıklarım tamamen bir eleştiridir ve kendi tecrübelerimi yansıtmaktadır.

Uygulama eklerken şunlara dikkat edin.

1-Kullanılmayan bir ad seçin.

2-Lisans durumundan emin olmadığınız küçük bir ikon dosyasını dahi uygulamaya eklemeyin.

3-Adını sonradan değiştirmeyin.

4-Gündüz saatlerinde yayınlayın(robot amcalar uyuyor sanırım). Şaka bir yana bugün eklenen ve gözden kaçan bir içerik, sık günceleme sonucunda filtreye takılabilir.

Alıntı: Konunun anlatıldığı bir forum makalesi.

“My advice is get serious, play as fairly as possible and be patient. Make many apps you consider good enough and Admob revenue will increase. If you keep searching for bypassing Google robots, you will eventually get banned again. It is not worth it! – See more at: http://forums.andromo.com/discussion/1205/how-to-get-back-on-play-store-after-account-termination-100/p1#sthash.Z2UZZVP9.dpuf”
Başka bir arkadaşımız da durumu çok güzel ifade etmiş.
http://mehmetakifaktas.com.tr/yeni-android-gelistiricilerine-tavsiyeler/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir