Google’da gözükmeme sorunu

Sitenizin bazı sayfları google tarafından indexlenmiyor ve sıralamada geriliyor olabilirsiniz. Genelde seo ve bu konuda yapılan site ve forumlarda benzer problemlerin daha sık dile getirildiğini görmekteyiz.

Eğer yeni açılan bir web sitesi her ne yaptıysanız index almıyorsa

  • Tarama Engeli Olabilir

Sitenizin öncelikle robotlar tarafından tarafından engellenmesini gerektirecek herhangi bir engel var mı kontrol edin. Örneğin robots.txt kısıtlaması gibi. Tüm robotlar ve dizinler için erişim izni vermek için sitenizi root klasörüne oluşturacağınız robot.txt dosyası içerisine User-agent: *Allow: / Satırlarını yazın ve kaydedin.

  • Spam ve İllegal Aktivite

Çok fazla tekrarlayan başlık ve kelimeler etiketler varsa bunları kaldırın. Gerektiği kadar etiket fayda abartılısı içeriğin filtrelenmesine neden olur ve index almaz. Yine sitenin başka site, forum,blog gibi yerlerde normal olmayan internetteki yeni tabirle link kasılması sitenizin içeriğinin her zaman değindiğim gibi çöp içerik olarak algılanmasına yol açacağı için yine sandbox a girmenize neden olabilir. Kesinlikle sıralama artırdığı söylenen programlardan da kullanmayın. Başarılı bile olsanız etik değildir. Emeğe saygısızlıkltır.

  • Kopya içerik kullanmayın

Bin tane kopya içerik yerine bir tane sizin tarafından ilk kez oluşturulmuş benzersiz içerik daha faydalıdır. Kopya içerik ile arama sonuçlarında gözükmeniz neredeyse imkansız hale gelir. Konular bazen indexlenir bazen tekrarlanan konu olduğu için spam olarak görülür ve hiç eklenmeyebilir.

  • Siteniz google kalite kurallarına uygun mu araştırın.

Tüm bu hususlara dikkat ederseniz ani düşüş yaşamazsınız. Ayrıca her zaman söylediğim gibi sitenizi güncelleyin ve yenililiklere açık hale getirin. Sizden daha iyi performans gösteren benzer sitelerde sıralamayı etkiler.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir