Grip ve boğaz enfeksiyonlarından korunma

Soğuk ve kirli hava, solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkararak grip, nezle, farenjit, boğaz iltihabı şeklindeki hastalıkların sık görülmesine neden olmaktadır.

Özellikle bağışıklık sistemimizin zayıf olması virüs ve bakterilerin bulaşma ihtimali artırmaktadır. Diğer insanlardan, hava yoluyla hatta toklaşmayla rahatlıkla bulaşırlar. Toplu olarak bulunulan havasız ortamlar, toplu taşım araçları, sınıflar, avm ler, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır.

Uzmanlar bol sıvı tüketmeyi, soğuktan korunmayı ve bağışıklık sistemini güçlendiren meyve ve sebzeleri sık tüketmeyi öneriyorlar.

Bunlar hepimizin bildiği C vitamini deposu turunçgiller, kivi ve greyfurt gibi besinler bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Soğan sarımsak, zencefil, zerdeçal ve kekik tarzı baharatlar, doğal antibiyotik olarak bakteri ve virüslere karşı koruyucudur.

Grip kendini soğuk algınlığından farklı olarak ateş, halsizlik, üşüme şeklinde gösterir ve sizi yatağa bağlar. Antibiyotik almak grip gibi virüslerden kaynaklı hastalıklarda işe yaramaz. Bu durumda istirahat etmek, sıvı tüketmek ve doktorun yazdığı semptomatik bazı yatıştırıcılar almak hastalığın etkilerini azaltıp, daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

Ekinezya ve adaçayı, nane limon çok faydalıdır. Boğaz enfeksiyonunuz da varsa, yanma, şişme, öksürük ve balgam şeklindeki belirtilerde fazla baharat tüketmeyin. Adaçayı, zencefilli bal ve ıhlamur tüketin. Bogaz ağrınıza ve öksürüğe iyi gelecektir. Sürekli ılık su içmek aşırı sıcak veya soğuk su içmemek gerekir. Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapmak bakterileri uzaklaştırır.

Geceleri artan öksürük varsa ballı zencefil veya ıhlamur boğazı yumuşatır, gıcık oluşmasını engeller. Sık sık ılık su içmek gerekir. Adaçayı antiseptik özelliği ile çok iyi bir mikrop öldürücüdür.

Doktorunuz yazmadıkça antibiyotik kullanmayın. Antibiyotikler virüsleri yok etmez. Bakterilerden kaynaklı boğaz ve bademcik iltihabı gibi durumlarında gerekirse yazılabilir.

Ellerimizi sık sık yıkamalı, kapalı, havasız ve toplu bulunulan alanlarda az vakit geçirmeliyiz. Çok fazla tokalaşmak, el sıkışmak virüslerin bulaşma ihtimalini artırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir