Güçlü ülke nasıl olunur?

Türkiye’deki sistem tartışmaları içerisinde üretilen sloganlar var. Bunlardan birisi:

“Daha güçlü Türkiye, güçlü devlet”. 

Yeni getirilmek istenen sistem ne getirir, ne götürür bize ne yararı olur bunu bilemem ama, amacım elimden geldiği kadar tarafsız olmak ve insanların tercihlerine saygı duymak. Ne olursa olsun sonunda ülke kazansın. Hayırlı ise olsun değilse olmasın.

Şimdi sayacaklarım olmadığı sürece güçlü devlet olmak mümkün değildir.

1-Üreten bir ülke

Ekonomik ve sosyal alanda yapısal reformlar yaparak, sanayi, tarım sektöründe üretim artırılmalı, beşeri faaliyetler ve gelişmişlik düzeyi yükseltilmelidir. İşsizlik azalmalı, ülkenin GSYH oranı ve milli gelirinde artış olmalı.

Eğitim, sağlık gibi can alıcı hizmetlerin kalitesi artırılmalı, sosyal devlet ilkesi gereği bu hizmetler herkes için ulaşılabilir olmalı.

2-Eğitime önem vermek

Eğitim olmadan kalkınma ve medeniyet asla mümkün olamaz. Öğrenen, okuyan, sorgulayan sizi bir adım öne taşıyacak nitelikli bir çoğunluğa ihtiyacınız olacaktır. Eğitim olmazsa hastalık ve çürüme başlar.

3- Toplumsal birlik ve beraberlik

Kin, nefret, kutuplaşma şeklinde hastalıklardan arınmak, birleştirici olmak, farklı görüş ve düşüncedeki insanları anlamak zorundasınız. İnsanların mezhebini, etnik kökeni, ırkını, siyasi görüşünü sorgulamamak, farklı düşüncedeki insanlara saygı duymak. Ben, sen, o, şu, bu demeden ortak değerler geliştirmek, milli değerlerine, kültürüne, tarihine sahip çıkmak. Tüm insanları ortak değerlerde ve paydada birleştirmek. Ülke sevgisi, bayrak sevgisi gibi.  Fitnelerden, terörden uzak durmak, destek verenlere karşı savaşmak.

4-Hukuk devleti olmak

Adaletin herkes için şeffaf, tarafsız olduğu bir hukuk devleti olmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir