Hangi Led Tv’yi satın almalısınız?

Led Tv Tavsiyesi ve Tercihleri

Teknolojik ürünlere her geçen gün yeni özlliklerin eklenmesi, tercih yapmayı zorlaştırırken, kullanıcılara bilinenden farklı deneyimler sunmaktadır.

 

Son zamanlarda LED TV’lerle birlikte yaygınlaşan ve sonradan popülaritesi azalan, kullananların alışmakta zorluk çektiği 3D teknolojisinden başlayabiliriz. Artık pek tutulmadığından mı nedir bazı modeller hariç yeni üretilen TV’lerde bu özellik bulunmuyor. Peki, neden pek rağbet görmedi?

3D TV neden fazla yok?

  1. 3D yayın yapan TV kanalı yok diyebiliriz. 3D formatlı film sayısı da fazla değil. Genelde çocuklara yönelik animasyon öğelerinde yer almakta. Tabi yasal şekilde internetten indirip satın almanız gerekmekte.
  2. Gözlüğe gereksinim duyulması, bazı kimseler için baş ağrısı ve uzun kullanımda rahatsız edici olduğu düşüncesi ve çok sık kullanılmamasından, olmazsa olmaz bir özellik olarak düşünülmemesi.

Belki bu iki nedendendir mi bilinmez 3d TV’ ler artık çok az TV modelinde mevcut. 4k çözünürlük onun yerine tercih edilmektedir. Bu TV ler klasik Full Hd  TV’ lerden çok fazla 4.096 x 2.160 px çözünürlük sunmakta ve daha fazla tercih edilmektedir.

Burada tercih size kalıyor daha önce kullanmadıysanız ve 3D TV takıntınız varsa bu özelliğin olup olmamasının farkını deneyerek karar verebilirsiniz. Bence hala TV’lere renk katan özellikle çocuklar ve ailelerin tercih ettiği farklı bir deneyim olarak TV’nizde bulunması yine de artı değer olarak karşımıza çıkmaktadır.

3D özelliğinin yeni nesil UHD TV’ lerin çok azında olduğu ve kullanıcıların daha çok çözünürlük ve çıplak gözle izlenen görüntü kalitesine daha çok verdiği de gerçektir. Genelde çok kişinin yorumu bu özelliğin TV’lerde olup olmamasının fazla tercih edilmediği, kullanım alanının sınırlı olması nedeniyle pek rağbet görmediğidir.

O halde bütçenize uygun modellerden göz zevkinize uygun olanları nasıl seçersiniz?

Tv’nin sadece görüntü çözünürlüğünü  ve aydınlatma tekonojisini kıstas almak pek doğru olmaz? Tv’de kullanılan panel tekonolijisi de tercihleri etkilemektedir. Yenilenme hızları (gerçek hız olarak 200 hertz ve yukarısı) tercih edilebilir. Renk doygunluğu, kontrast oranları, panelin renk çeşitliliği ve görüntü geçişlerinde pürüzsüzlük ve detay farkını yaratan bit değerleri, görüntü kalitesini belirleyen unsurlardır. 10 bit paneller milyar renk desteği anlamına gelir. Buradan çıkaracağımız sonuç bit sayısının yükselmesi renk spekturumu ve çeşitliğinin artması anlamına geldiğidir.

Tv’ lere yeni eklenen ve yaygınlaşan bazı özellikler, Hdr, Trumotion ve Dolby Vision gibi özellikler Tv’lerin seyir zevkini bir kademe daha yukarıya çıkarmaktadır.  Beklentileriniz ve bütçenize uygun olarak en doğru seçimi yapabilmeniz için bu özelliklerin neler olduğunu bilmek ve ona göre seçim yapmak çok önemlidir. IPS olarak bilinen panellerde Led Tv’ lere, karşıdan değilde yan açılardan baktığınızdaki bozuk görüntü sorunu giderilmiştir. Kavisli ekranların panoramik geniş görüş açısı sağladığını da belirtmemizde fayda var. IPS olmayan ekranlarda olan yan açılardaki netlik bozulması kavisli Tv’lerdeki dez avantajlardan sayılabilir. Fakat görüntü kalitesini artırıp farklı bir deneyim sunduğu da ortadadır. Tabi burada alışkanlıklar devreye girdiği için kavisli ekranlar düz ekranlara alışmış kimselere tuaf gelebilmektedir. Genel olarak sevilen ve tercih edilen panel tiplerindedir.

Tv’nin internete bağlanması (Smart Tv özellikleri), dahili uydu alıcıya sahip olması ve kanal geçis hızları birçok kullanıcının dikkat ettiği husular. Smart Tv almayı düşünüyorsanız işemci hızı, çekirdek sayısı ve Tizen, WebOs, Android gibi işletim sistemlerinden kendinize uygun olanını seçebilirsiniz. Her üçününde başarılı olduğu söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir