İnsan zekası yerine yapay zeka üretmek

Bilim kurgu filmlerinden hatırlayacağınız, robotların dünyaya hakim olması, insanlar gibi hayatta söz sahibi olabilmeleri mümkün mü? Yapay zeka ürünü olarak geliştirilen makinelerin söz sahibi olması yaşamı nasıl etkiler?  şeklindeki soruların cevabını merak ediyor olabilirsiniz.

Yapay zekaya sahip robotlar insan gibi düşünebilen, öğrenebilen, insanların yaptıklarını yapabilen makinelerdir. Sizinle konuşabilir, sizi anlayabilir ve söylediklerinizi yapabilir. Kulağa hoş geliyor öyle değil mi? Bilim kurgu filmlerindeki robotları ve senaryoları  izlerken “olurmu canım” dedirten kurguların aynısı olmasa dahi günümüzde kullanılabilir hale gelmesi, bilim adına sevindirici gözükse de birazda ürkütücü gözüktüğü kesin. Çünkü robotların hisleri yoktur. Acı ve sevinç gibi duygular hissetmezler. Muhakeme yetenekleri insanlar kadar güçlü olamayabilir. Mantık yürütebilen  yapay bir zekanın duygusal zekaya sahip olamayacağı kesin. İnsanlar karar verirken hislerini de devreye sokarak karar verirler. Örneğin merhamet ve empati kurma yeteneği gibi insanlara özgü davranışların makinelerde olması imkansız gözüküyor. Terminatör filmini izlemişseniz, senaryonun abartı olduğunu düşünebilirsiniz. Parçalara ayrılan, tekrar bir araya gelen insan şeklinde yok ediciler. Eriyerek insan şeklinde çeşitli formlara giren, yok edilmesi imkansız bir makine hayal ürünü gözükse bile, insanların yaptığı görevleri icra etmesi düşünülen robotların görev yapabilir hale gelmesi kurguyu gerçeğe çeviriyor. Örneğin robot bir polis düşünün sizi ikaz ediyor, kaçak araçların peşine düşünüyor, kural ihlali yapanlara ceza kesiyor vs.

Ben bu teknolojinin ilerde havacılık ve bazı alanlarda kullanılabileceğini düşünüyorum. Hava araçları robot pilotlara bırakabilir. Bilişim ve savunmada kullanılabilmesi mümkün. Yaşamı yapay zekaya teslim ederek, kontrolsüz kullanım ilerde teknoloji savaşlarına neden olabilir ve kurguyu gerçeğe çevirerek insanlığın sonunu getirebilir. Çünkü yapay zeka öğrenebilir ve insiyatif alabilir duruma gelebilir. Sınırlandırılamazsa insanlığın başına dert açması mümkün olabilir. Bilim kurguların sevdiğim yönü ise olmayan ama olması mümkün olan mantıklı varsayımlar içermesi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir