Liderlik vasfı ve etki alanı

Liderlik denilince hemen aklınıza insanların sahip oldukları rütbe ve posizyonunun onlara kazandırdığı ayrıcalık gelmesin. Örgüt ve toplumun hiyerarşik yapısı içinde kişinin konumundan bahsediyorum. Kendinizi sadece yönetici veya müdür olarak tanımlamanız size liderlik vasfı kazandırmayacağı gibi etki alanınızın büyüklüğünü de göstermeyecektir. Her sermaye sahibi kendini genel müdür olarak görse dahi gerçek bir lider ya da yönetici değildir.

Yönetim görevi üstlenmiş kişinin lider olabilmesi için  yetenekleriyle insanların saygısını ve başkaları ile ilişkileri ile onların sevgisini kazanmış olması gerekir.

İyi bir rol model olduğu için insanlar ona güvenir, etki alanı genişler, hayran kitlesi artar ve bunun sonucu olarak onları istediği amaçlara yönlendirebilir. Buradaki etkiyi yaptırım olarak algılamayın. Zor kullanarak ve mecbur bırakılarak da kişilere bazı şeyleri yaptırabilirsiniz. Yani bir patronun 1000 kişiye emretmesi onun etki alanını göstermez. Kişiler ona güvendikleri için oradaysa ve söylediklerini özümsüyorsa burada bir liderlik var demektir. Lider etrafına yaydığı enerji ile insanları etrafında toplar. Yapılan işleri onlara sevdirir. Her şeye sadece ticari olarak bakmaz. Emrindeki kişileri kazanmaya, moral ve motivasyonlarını artırmaya çalışır. Lider için kazanılan tek şey para veya konum değildir, hayran kitlesidir. Tarihten örnek verirsek Mustafa Kemal Atatürk yukarıda vasıflara sahip bir insan olmasaydı toplulukları arkasına toplayıp büyük bir kurtuluş mücadelesine girişemezdi ve yalnız kalırdı. Geçmişi başarılarla doluydu. Halk ülkeyi teslim eden padişaha değil ona güvenmeyi seçti.

Apple dünyada sermayesi yüksek ve tanınan şirketler arasında yer alıyor. Hatta ilk sırada sanırım. Bir zamalar Steve Job’s un CEO’su olduğu şirketin bu kadar büyümesinde, onun bilişim alanında yaptığı dahiyane çalışmaların dışında sevilen bir rol model ve iyi bir lider olmasının yattığı inkar edilemez. Tüm dünya görsel içerikli işletim sistemini Mac ile tanıdı.

Birisi yol açıyor ve diğerleri ondan ilham alıp o yoldan ilerlemeye devam ediyor. Kimisi rakamlarla tatmin olurken, ona keyif veren mesleği ve yaptığı çalışmalardı.

İnsanları etkileme yolları:

-Sıradan olmamak, güzel hedefler seçmek

-İnsanları anlamak ve onlara kendini anlatabilmek

-Yaptığı çalışmalarla etki uyandırmak ve diğerlerine rol model olmak

– Edilgen değil de etkili olmak

– Pozitif bir kişiliğe sahip olmak

-Zorba olmamak.

-Etik değerlere riayet etmek, iş ahlakına sahip olmak.

-Statikocu ve monoton olmamak.

Saydığım özellikler lider vasıflı yöneticilere aittir. Biraz sermaye koyup, patronum diye koltuğa oturan, insanlara emir veren herkes lider değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir