İnsanların yaşı üzerine

 

Yaş denilince insanın aklına, doğduğu zamandan bulunduğu ana kadarki geçirdiği yıl ve gün sayısı olan takvim yaşı akla gelir. Kişiler yaşa göre kategorize edilirken, çocuk, yetişkin, yaşlı gibi ifadeler kullanılır. 18 yaşından küçükler yetişkin sayılmaz ve bazı haklardan mahrum kalırlar. 20 yaşındaki bir insanın genç, biraz daha olgun ve yetişkin olduğu kabul edilir. Bazen yukarıdaki söylediklerimizin aksine 15 yaşında olmasına  rağmen 30 yaşındaki gibi davranan, akranlarına göre daha olgun, ne söylediğini bilen, güzel işler başaran insanlar olabileceği gibi, sahip olduğu yaşa göre daha düşük özellikler ve davranışlar sergileyen kimseler de olabilir. Sürekli insan davranışları ve doğası üzerine kafa yoran birisi olarak, gözlemlerim doğrultusunda edindiğim bilgiler ışığında, öğrendiğim yeni şeylerden bir tanesi, insanın zaman içerisinde geçirdiği sürenin, kişinin olgunluğu, zekası ve gelişimi üzerinde aynı etkiye sahip olmadığı idi. Tabi tıbbi olarak biyolojik yaş olan, insanın yıpranma ve hücre yaşını da eklemek gerekir. Kaç çeşit yaş vardır?

Takvim Yaşı

İnsanların zaman yaşıdır. Doğduğundan yaşamının sonuna kadar geçirdiği herbir yılın toplamıdır. Takvim yaşı biyolojik yaş üzerinde her zaman aynı etkiye sahip değildir. Kimi insan aynı yaşa sahip olmasına rağmen biyolojik olarak daha sağlıklı ve genç kalabilir.

Olgunluk yaşı

Kişilerin hayattan edindikleri tecrübelerle olgunlaşması, kemale ermesi, hatalarından ders çıkarma yeteneği, kendini sorgulayabilme yaşıdır. Olgun insanlar ne yaptıklarını bilen, işlediği fiilleri neden-sonuç ilişkisine dayandırarak yorumlayabilen kişilerdir. Bundan dolayı olgun insan olarak kabul edilirler. Aksi durumlarda densizlik, patavatsız davranışlar görünür. Kırıcı sözler söyleme, yaptığına pişman olma gibi. Çünkü hayattan alınmış ders sayısı çok azdır.

Zeka Yaşı

İnsanların anlama, kavrama ve muhakeme gibi özelliklerinin gelişme yaşıdır. İyi beslenmek, beyin egzersizi yapmak gibi faaliyetler kişileri hem Alzheimer  gibi hastalıklardan korur hem de beyin   hücrelerinin ve fonksiyonlarının daha aktif olmasını sağlar. O halde ne yapmalıyız? Sürekli öğrenmeli ve yaratıcılık yeteneğimizi geliştirmeliyiz. Beynimizi aktif tutmalı ve yeni şeyleri kurgulama ve sorgulamaya itmeliyiz.

Biyolojik Yaş

Stres,yaşam tarzı,genetik faktörler gibi nedenlere bağlı olarak değişen biyolojik yaşlanma süresidir. Spor yaparak,anti-aging formüllerini uygulayarak daha genç kalabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir