IOS ile Android karşılaştırması

Mobil dünyasında yaygın olarak kullanılan iki işletim sistemi muhakkakki IOS ve Android. Her ikisi de yüksek bir pazar oranına sahip olarak kullanıcılar tarafından sevilmekte ve tercih edilmekte.

Genelde Android kullanmış birisi olarak tabletlerde ve telefonlarda, IOS’un  stabilitesi, gerekse sistem kaynaklarını verimli kullanması mobilde farklı bir deneyim sunduğunu söylemek hata olmaz. Cihazınızın zararlı yazılımlardan etkilenme olasılığı neredeyse yok. Apple’ın mobildeki köklü geçmişinin başarıdaki payının yüksek olduğu tartışılmaz. İşletim sisteminin sürekli güncelleme alması, çok fazla versiyon olmadığından uygulamaların geriye doğru uyumluluğu rağbet görmesinin diğer nedeni. Fiyat olarak birçok Android cihazlara göre haliyle pahalı. Takılma, kilitlenmeye pek rastlamadım. Verimli ve stabil bir sisteme sahip. Gözü yormayan retina ekranlı iPad ve Iphone lar kullanıcıların tercihlerini etkileyecek diğer olumlu etken. Bazı eksileri fonksiyonel bir geri tuşu eklenmemiş. Home tuşu burada imdadınıza yetişiyor. Market ve uygulama çeşitliliği de fena değil. Android’ i pek aratmıyor.

Android ise kolay kullanımı ve çok fazla cihazı desteklemesi ile ve geniş uygulama seçeneği var. Cihazınızın donanımı markası yazılım desteğini etkiliyor. Android biraz daha bütçe dostu fakat eski cihazlarda ileriye yönelik yazılım desteği bitebiliyor.

Her iki işletim sisteminin de kullanıcıya olumlu deneyim sunacak artıları var. Güvenlik ve stabilize Ios un artılarıdır.

 

 

 

 

 

Android ise

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir