Panik ve Ankisyate ataklarını durdurma

Panik nöbetlerinden nasıl kurtulabilirsiniz?

Kabul et, rahatla ve geçmesini bekle

 

Panik atak ve anksiyate nöbetlerinin ne zaman ortaya çıkacağını kestirmek güçtür. Ataklar beklediğiniz anda değil de beklemediğiniz anlarda da ortaya çıkabilir. Yüzleşmekten korktuğunuz geçmiş tecrübeler, travmalar çeşitli uyaranların etkisiyle daha sonra da ortaya çıkabilirler. Ruh halinize göre ara sıra tekrarlama ihtimali vardır. Yaşanılmış tecrübeler , öğrenilmiş korkular ve bunları tekrar yaşama ihtimali, bir daha olursa diye düşünmek bile hiç bir şey yokken panik atak yaşamanıza neden olur.

 

Bunu bir kere, tek başınıza atlatıp, başa çıkma yollarını öğrendiğinizde artık bu sorunun hayatınızı kabusa çeviren bir durum olmaktan çıkarabilir ve belirtileri tekrar yaşadığınızda rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz.

 

Örneğin nefesinizin daraldığını, göğsünüzün sıkıştığını, kalp atışlarınızın hızlandığını, kollarınızın ve bacaklarınızın uyuştuğunu farz edin. Belirtiler bazen o kadar yoğunlaşır ki kalp krizi geçiriyor ya da ölüyorum zannedebilirsiniz.

Panik atağın bir çok belirtisi vardır. Saydıklarım sadece bazıları. Kişi bunları yanlış yorumlayarak ölüyorum ya da bayılıyorum diye düşünebilir.

 

Öncelikle durumunuzu kabul edin ve panik belirtileri yaşadığınızda sakin olun. Panikten kimsenin ölmediğini bilin. Önceden de yaşadım ben bunu biliyorum, sakin olmalıyım, zaman içerisinde her şey normale dönecek diye kendinize telkinde bulunun.

 

Paniği dişsiz yırtıcı bir canavara benzetebilirsiniz. Kükreyen, size saldırmak için an kollayan, üzerinize gelen, oysa size hiçbir zarar veremeyen, sadece sizi gereksiz yere endişelendiren.

Bak yine başlıyoruz dediğiniz anda kendinize kötü telkinlerde bulunmayın. Bu belirtilerin bir tehlike işareti olmadığını ve zaman içerisinde yok olacağını kendinize hatırlatın. Kendinizle olumsuz bir şekilde konuşursanız örneğin “ben zayıf biriyim, bunun atlatmam imkansız, artık sonum geldi” diye hemen acile koşmak isteyebilirsiniz. Kötü düşünceler paniği besleyerek durumu daha da güç hale getirir.

 

O halde yapmanız gereken, belirtileri normal karşılayıp sakin olmak, önemsememek ve üstesinden geleceğinizden emin olarak beklemektir. Bırakın kalbiniz yarım saat hızlı artsın, ateşiniz yükselir gibi olsun. Benziniz attığını hissedebilirsiniz. Görecekseniz normal karşılayıp önemsemediğinizde zaman içerisinde her şey normale dönecektir. Bir kez bunu yaparsanız artık  panik atak ömür boyu rahatsız eden bir durum olmaktan çıkacaktır.

Ayrıntılı konuların olduğu kitabı Google Play’den OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir