Petunya çiçeği tohumdan yetiştirme

Balkonları, pencere önlerini ve terasları süsleyen, sarkan, yayılıcı çiçekler arasında petunyaları görmek mümkün. Mevsimlik olarak bilinen tür doğrudan güneş almayan aydınlık ortamlarda güzel yetişir. Ortamın 7-8 saat güneş alan aydınlık bir yer olması önemlidir. Buralar kavurucu güneşin etkilemediği(akşam ve öğle güneşini direkt almayan) ortamlardır.

Çimlendirme,yetiştirme,çoğaltma, ekme

Çok çeşitli kokulu türleri de olan güzel bir balkon ve teras bitkisidir. Bahçeler ve çiçek tarhlarının da vazgeçilmezleri arasındadır. Soğuk bölgelerde mevsimlik olduğu için her yıl tohumdan ve alınan çeliklerinden tekrar üretilir.

Bu güzel bitkiyi tohumdan nasıl yetiştirebilirsiniz?

Petunya ve tütün çiçeği tohumları çok küçük(tiny) boyuttadır. Avucunuzun içine alsanız kayıp düşebilir. Elinizle serperek ekmeniz zordur. Bunun için tuzluk içerisine dere kumu ile karıştırarak serpebilirsiniz. Kumun amacı çok küçük tanelerin yakın düşüp çimlenmeyi engellememesidir. Başka bir yöntem ise tohumların birazını bir  kaseye hafifçe dökün. Parmağınızla üzerine hafifçe bastırın. 2 şer üçer yapıştığını görürsünüz. Bu şekilde aralıklı olarak ekim alanına bırakılabilir. İkinci yöntem saksı gibi az alana ekilecekse daha uygundur.

Bu tohumlar güneşle çimlendiğinden dolayı toprağa serpilip üzerleri örtülmemelidir. Örtülecekse de 1-2 mm yi geçmeyecek vermikülit veya ince elenmiş torf kullanmanız gerekir. Yüzeye(saksı veya bahçe toprağına)  serptikten sonra hafifçe toprağa bastırarak tohumların toprağa tutunmasını sağlayın.  Kesinlikle tazyikli olmayan bir suyla tohumlar kaymayacak şekilde nemlendirin.

Ortam sıcaklığı 21-22 C° derece civarlarında olmalı, direk güneş almamalı ve fakat aydınlık bir ortam olmalıdır.

Yeterli ışık alan bir ortam yoksa florasan veya led ampül destekleri kullanılabilir.

Çimlenme süresi(Germination Time): En erken 1 hafta en geç 3 hafta civarlarıdır.

Saksılara ekimlerde alttan hafifçe su vermek tohumu rahatsız etmeden nemlendirmeyi sağlar. Çok küçük olduklarından alttan sulama yapmak tohumların yüzeyde sağlıklı kalmasını sağlar.

Petunya, Tütün çiçeği, Gayret Çiçeği tohumları ışıkla çimlenen türler olduğundan bunları gömerseniz ışık alamadıklarından çimlenmezler. Işıkla çimlenen tohumlarda yöntem genelde bu şekildedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir