Php-Mysql kurulumu nasıl yapılır?

Php kurulımu

Php, Html kodlarıyla birlikte kullanılabilen yaygın web programlama dilidir. Asp.net uyumlu serverlar hariç, genelde hosting hizmeti veren bütün  serverlarda php ve mysql desteği vardır.

Mysql ise php kodlarıyla erişim yapabileceğiniz veritabanı sorgulama, erişim ve oluşturma şeklinde kodları içerir.

Uzak serverlar hariç  windows işletim sisteminde Php ve Mysql içeren yerel bir webserver nasıl kurabilirsiniz? Php öğrenmek için yerel bir sunucu işimize çok yarayacacktır. İndirdiğimiz kodları, hazır scriptleri, wordpress kurulumu ve bunların testlerini yerel sunucumuzda yapabiliriz.

Size önereceğim uygulama EasyPhp’dir. Bunu yüklerek php ile çalışan siteleri deneyip veritabanları oluşturabilirsiniz.

Programı bilgisayarınıza yüklemek için EasyPhp DevServer  adresine giderek programı indirin.

Kurulum dosyasını çalıştırıp programı istediğiniz dizine yükleyin. Bunun için genelde “User” klasörü uygundur. Yazma vs hataları yaşamamak için.

Kurulum bitince programı çalıştırın. Görev çubuğu sağ köşede program simgesi gözükecektir. Çift tıkladığınızda yukarıdaki gibi iki ışığında yeşil olması gerekiyor. Php kodlarını ve çalıştırmak ve veritabanına ulaşmak için programın açık olduğundan emin olmalısınız.

Simgeyi sağ tıklayıp “Explorer” ‘ ı seçerseniz, geçerli web dizinini görürsünüz.(dosyalar burada olacak)  “LocalWeb” dediğinizde ise yerel dizinin web adresini açmış olursunuz. “Administrator” kısmından ise veritabanları oluşturup Mysql’i yönetebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir