Sigaranın bilinmeyen zararları

Sigara sandığınızdan daha pahalıya mal oluyor

Sigaraya başlamayın.

Belki köşebaşında satın aldığınız tek bir sigaranın maliyeti düşük gözükebilir. Genel olarak bakıldığında maliyeti tahmin ettiğinizden çok fazla.

Söz konusu insan sağlığı olunca, Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’ya göre dünyada her dakika 10 kişi sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Oranın sürekli yükselmesi ile bu rakam yılda 6 milyon kişiye ulaşıyor.

Önlenebilir bu ölümler,  gelir düzeyi düşük, az gelişmiş ülkelerde daha fazla gözüküyor. Dünya Bankası’na göre belirtilen ülkelerdeki milli gelir  $12,746 dolardan az.

  • Erken ölümlerin, kalp damar hastalıklarının, kanser gibi hastalıkların başlıca sebepleri arasında sigara var.
  • Akciğerlerinize zarar vererek KOAH vb. tedavi edilemez hastalıklara zemin hazırlıyor.
  • Hamile bayanlarda bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor.
  • İnsülün salgılamayı azaltarak şeker hastalığına neden oluyor.
  • Katarak gibi göz hastalıklarının oluşmasını sağlıyor.
  • Alzheimer hastalığına neden oluyor.

 

Saydıklarım sadece bazıları. Sanıldığının aksine sigara irreversible (geri çevrilemez) etkilere sahiptir. Genç yaşta başlayan bir kimse daha sonra bırakırsam bana zararı dokunmaz diye düşünür. Oysa ciğerlerine yaptığı zarar kalıcı etkilere sahiptir. İleriki yıllarda nefes darlığı, astım, koah gibi hastalıklara neden olur. Daha fazla ertelemeyin. O an şu andır. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. Kendinize bir iyilik yapın. Pasif içici olmayın. Sigara içenlerle aynı havayı solumanız içmiyor olsanız bile size onlar kadar zarar verir.

Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak bazıları için zordur. Nedeni ise madde bağımlılığının yarattığı alışkanlık. Çoğu kimse 13-19 yaşları arasında sigaraya başlar. Sigaranın güçlü nikotin etkisi vardır. Araştırmalar sigarayı bırakmak isteyenlerin elektronik sigaralar, ilaçlar ve nikotin bantları kullanımından fayda gördüğünü ortaya koyuyor. Uzmanlar sigaraya ilginiz varsa ve başlamadıysanız  asla başlamayın diye tavsiye ediyorlar.

İllegal sigara ticareti

Who’ya göre düşük gelirli ülkeler sigaradan alınan vergilere çok güveniyorlar. Bunun için para harcayıp yüksek oranda sigaraya sağlık harcaması yapıyorlar. Who, düşük gelirli bu ülkelerde illegal sigara ticaretinin 31 milyar dolara ulaştığını söylüyor. Bu tacirler genelde genç yaştaki kişilere sigarayı düşük fiyata pazarlıyorlar. Genç nüfus arasında suç oranı artıyor. Birleşmiş milletler ile Who arasında illegal sigara ticaretini engelleme amaçlı sözleşme yapılmış 8 ülke kabul ederken 32 ülke kendi uluslararası yasalarını bahane ederek reddetmişlerdir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir