Site kalitesini artırma ve Seo yapma

Kendiniz için iddialı  ve ziyaret edilen bir site tasarlamak istiyorsanız, site kalitesine etki edecek Seo(Search Engine Optimization-Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarında bulunmak ve sitenizin görünürlüğünü artırmaya çalışmalısınız. Bunun için ilk dikkat etmeniz gereken konular:

1.Sayfa Hiyerarşisi Oluşturmak

Konuları kategorilere ayırarak ve kolay ziyaretçilerin dolaşmalarını sağlayacak menüler ekleyin. Her zaman bir bağlantıdan diğer bağlantılara ulaşabilecek linkler ekleyin. Siteniz derli toplu bir görünüm sergilemeli

2.Anahtar Kelimeler ve İçerik

Sitenizin başlıklarını konuyla ilgili ve anlamı olanlardan seçin. Konuları sadece resim ve video içerecek ve az metin şeklinde tasarlamanız arama motoruna sitenizle ilgili az bilgi gitmesine neden olur. Sık tekrar etmeyen metinler,kelimeler kullanıcıların size ulaşmasını kolaylaştırır.

3-Meta Taglarını Kullanma ve H1-H2 Etiketleri

Sitenin head kısmında mutlaka sitenizi tanıtan description  ve keywors meta taglarını eklemeyi unutmayın. Birine kısa açıklama diğerine ise tekrar etmeyen en ilgili kelimeleri girin. Her konuda site başlığı olarak H1 ve H2 etiketlerini kullanmaya özen gösterin.

4-Site Hızı

Site hızını düşürecek çok fazla script ve eklenti kullanmayın. Bunlar javascipt kodları gibi eklentilerdir. Hızlı açılan siteler seo açısından avantaj teşkil eder.

5-Arama İzinlerini 

Robots.txt dosyası oluşturarak sitenizin botlar tarafından ziyaret edilmesini kolaylaştırın.

6-Site Pinleme

Sitenizi pinleyerek indekslenme süresini artırabilirsiniz.

7-Siteyi Sahiplenme ve Tanıtma

Google için WebmasterTools da oturum açarak sitenizi tanıtın. Site haritalarınızı gönderin. Oradaki yönergeleri inceleyin. Yine aynı şekilde Alexa ve Yandex gibi arama motorları için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

8-Sosyal Yer İmleri

Mutlaka sitenizde +1 butonları ve kullanıcıların konuları paylaşacağı imleme butonlarından koymalısınız

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir