Sitenin sıralamada gerilemesi

     Google indeks sorunları ve sıralama kaybı

 

Web sayfasının ve ona ait bağlantıların Google arama dizininde görüntülenirken aniden sıralama kaybı yaşamasının nedenlerinden bahsetmek istedim. Herkes konularının webde görünürlüğünün artmasını ister. Bende sık sık konularımın indeks durumunu kontrol ediyorum. Algoritma gereği olsa gerek bazı başlıklarda gerilemeler olabiliyor. Sitenin tamamen performans kaybı yaşamasının ve indeks gerilemelerinin nedenleri şunlar olabilir.

Başlıkları uzun olayan başlıklardan seçmek ve  kullanıcıya gerektiği kadar açıklayıcı bilgi sunmak yararlı olacaktır. Gerekirse konuları 300 kelime ile açıklamak diğer seo faaliyetidir.

Konu özgün de olsa tıklama oranlarında düşme nedeniyle algoritma sonucu geriye itilme olasılığı var. Çünkü kullanıcıyı en kaliteli içerikle buluşturmada tercihlerden yararlanılıyor olabilir. Bazı kimseler bunun kasıtlı yapıldığını düşünebilir fakat tamamen insan eli değmeden botlar tarafından yapılabiliyor.

Ayrıca spam girişiminde bulunmuşsanız, illegal tıklama üretme, yanıltıcı davranışlar ve doğal olmayan yollardan görünülürlüğü artırma çabaları gibi. Örneğin link kasma adı verilen abartılı linkler üretmek, kelimeleri abartılı şekilde sık kullanmak gibi.

Bazen ise manuel olarak arama kalitesi görevlileri tarafından bu işlemler  yapılabilmektedir. Siteniz için manuel bir işlem olup olmadığını webmasters tools dan Arama/Manuel işlemler kısmından öğrenebilirsiniz.

Manuel işlemler ya da ve spam sayılacak faaliyetler.

Google yetkilisinden bizzat dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir