Stres Yönetimi

Stresle Baş Etme

 

 

Stres maalesef modern çağın getirdiği olumsuzlukların başında yer alıyor. Hayat şartlarının değişmesi, insanın sorumluluklarını ve toplum içindeki rolünü etkileyerek değişime ayak uydurmasını zorlaştırıyor.

 

Günlük stres yaşamak hepimiz için kaçınılmaz hale gelmiş durumda. Evde, işte, insan ilişkilerinde, trafikte sürekli kendimizi gergin hissetmemize neden olacak hadiselerle karşılaşabiliyoruz. Sokakta yürürken, alış veriş yaparken veya sıra beklerken stres yaşıyoruz. Yoğun trafikte işinize veya toplantınıza yetişme kaygısıyla güne başlıyorsunuz.

 

Evde eşinizle ve ailenizle sorunlar yaşayabiliyorsunuz. İş arkadaşlarınızla veya komşularınızla ilişkileriniz, ortamdan keyif almamanız, başlattığınız bir zamanında bitirme kaygımız stret yükümüzü artırıyor. Stres yaşantımızın bir parçası haline gelmiş durumda. O halde bununla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Fakat stres yönetimini kullanarak onunla baş etmesini öğrenebiliriz.

Aşırı mükemmeliyetçi olmamak, her olaya daha ılımlı ve  hoşgörü ile  yaklaşmakla işe başlayabilirsiniz.

Her şeyi kafasına yer eden, üzerinden pas geçmeyi bazen umursamaz olmayı bilmeyen kimseler kendilerini çok yıpratırlar. Kendinize esneklik tanıyın. Aşırı derecede vurdumduymaz olun demiyorum ama küçük şeyleri sürekli kendine dert eden,  küçük şeylerden ve sözlerden etkilenen alıngan bir insan olmamaya çalışın.

Başkalarının size karşı eleştirilerini hatalarınızı görmenizi sağlayan bir araç olarak görün. Her davranışı size yapılmış bir sabotaj gibi değerlendirmeyin. Yoga ve meditasyon yaparak zihninizi arındırmaya çalışın.

Her durum

Sevdiğim bir duvar yazısı:

“Uçurumun kenarında olsan bile hayata gıcıklık olsun diye gülümse” .

 

Mutlu olmaya çalışarak başkalarının üzülmenizden keyif almasına engel olabilirsiniz.

 

Olaylara daha pozitif ve yapıcı yaklaşabilirsiniz. Gülmek, espiriler yapmak ortamı sakinleştirecektir. Sürekli somurtarak, kendine küçük şeyleri dert eden evhamlı kişiler olmamız etrafımızdaki insanları bizden soğutabilir. Bizi yalnızlaştırarak stres yükümüze de artırır.

7-Egzersiz Yapmak

 

Egzersiz yapmak sağlıklı bir bedene sahip olmanın yollarından biridir. Sağlıklı bir zihin ise sağlıklı bir bedenle mümkün olur.

Yaşantınıza hareket katmak vücudunuzun endorfin adı verilen kimyasallar üretmesini sağlar. Bu kimyasallar beyindeki reseptörlerle etkileşime geçerek üzüntülerinizi bloke eder. Kendinizi daha huzurlu hissetmenizi sağlar.

 

İmkânınız ve zamanınız varsa spor merkezlerine kayıt olarak burada fitness ve aerobic gibi dersler alabilirsiniz. Bunlar sizin için ulaşılabilir değilse günde en azından 30 dakika yürüyüş size iyi gelecektir. Kırlarda dolaşarak doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Hafta sonları ailenizle pikniğe gidebilirsiniz.  Hiçbir iş kendi sağlığınızdan önemli değildir. Zor bile gelse bu aktiviteleri rutin hale getirmekte yarar var. Kendinize bahaneler yaratarak bunları yapmaya zorlayın. Eşinizi, arkadaşınızı veya ailenizi buna ikna etmeye çalışın.

Emin olun bu aktiviteler hem onlara hem de size çok iyi gelecektir.

 

Egzersizin kanıtlanmış yararları

 

  • Stresi azaltmak
  • Anksiyate ve depresyona iyi gelir.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Kasları ve kemikleri güçlendirir.

 

Depresyon için önerilen aktiviteler:

 

  • Yürüyüş bandından yürümek
  • Yürüyüş veya koşu yapmak
  • Dans etmek
  • Bisiklete binmek
  • Yüzmek
  • Ev ve bahçe işleri ile uğraşmak

 

 

Tabi önemli bir noktaya değinmeden geçmememiz lazım. Kalp,şeker hastalığı gibi herhangi bir hastalığınız varsa doktorunuza danışarak uygun olan aktivite planını yapabilirsiniz. Yaşınıza ve sağlık durumunuza göre uygun programa doktorunuz karar verecektir. Genelde efor gerektiren ağır bir spora başlamadan önce kendi kendinize karar vermeyin. Doktorunuzun talimatlarını uygulamaya çalışın. Spor depresyon tedavisinde tek başına yeterli olmasa da etkili bir yöntemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir