Tatil için uygun otel, karşılaştırma

Haliyle yaz gelince, özellikle Ramazan Bayramı ve sonrası, tatil hesaplarının yapıldığı ve  talebin yoğun olduğu zamanlar. Çoğu kimse bayram tatillerini fırsata çevirmek için bayramı ve sonrasını beklemektedirler.

Kendinize göre uygun tesisi veya oteli nasıl seçersiniz? Hem hizmet ve tesis kalitesi iyi, aynı zamanda ekonomik oteller nasıl bulunur?

Erken rezervasyon ve doğru zamanın önemi

Ramazan ayının bitimi Temmuz ve Ağustos ayları otellerin genelde dolu olduğu aylardır. Özellikle bayram tatilleri yer bulmak güçleşir. Bundan dolayı daha önce rezervasyon yaptırmaya çalışmak yararınıza olacaktır. Merdiven altı aracılardan uzak durmaya çalışın. Bilinen, saygın tur ve ajentaları kullanın. Yer sizin için önemli değilse, Akdeniz otelleri Rus turistlerin azalmasıyla uygun hale geldi. Alanya, Kemer, Kaş gibi yerlerde denize sıfır oteller bulmak  daha kolay. Bu bölgelerin diğer yerlere göre deniz tuzluğu fazla ve nem ve sıcaklık daha yüksektir. Kıyı sahanlığı plaj özellikleri Ege’ye göre daha kısadır. Ege’de ise tatilcilerin rağbet yerler Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası gibi ilçelerdir. Sakinlikten hoşalananlar için Muğla Akyaka gibi yerleri tercih edilebilir.

Monoton yerlerleden hoşlanmıyorsanız ilçe merkezlerine ve onlara yakın beldeleri seçebilirsiniz.

Uygun tesis(otel) nasıl seçilir?

Konaklama tipini ve tesisin özelliklerini ve aktivelerini ayrıntılı olarak öğrenin. Tesiste eğlence olsun istiyorsanız animasyon vb etkinliklerin olduğu otelleri tercih edin. Tesislere yıldızlar aktivite ve tesis özelliklerine göre veriliyor. Otelin kaç yıldızlı olduğu daima kalite göstergesi olmaz. Buna aldanmayın. Beğendiğinizin otelin yorumlarını tarafsız bir siteden okuyun. Örneğin tripadviser.com

Çalışanların ilgisi, güleryüzlüğü vs bunları daha önce gidenlerden öğrenmek doğru olur. Hem ödediğiniz para boşa gitmez, yanlış tercih yapmamış olursunuz. Deniz ve plaj isteyenler için diğer nokta otelin denize uzaklığı ve plaj işletme hakkı. Çoğu yerde plajlar taşeron farklı firmalar tarafından işletiliyor. Anlaşmalı olsalar bile buraları kullanmak istediğinizde ek masraflar çıkabiliyor. Akdeniz otellerinde genelde tesis ve otel birlikte işletiliyor. Tatilci için bu bir avantaj.

Fiyata herşey dahil mi? Konaklama tipi nasıl artık bunu söylemeye gerek. Bunu da kesin öğrenmek zorundasınız. Tarih önemli değilse, yoğunluğun az olduğu tarihleri seçmek maliyetin düşmesine neden olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir