Telefonun ekran ve kamera kalitesi neye bağlı?

Kendine telefon almak isteyen kullanıcılar Avm’lerde  teşhir ürünlerini incelerken önemsedikleri hususlardan ilk dikkat edilen telefonun ekran ve kamera  kalitesidir. Cihazın önce menüleri arasında gezip kamerasını açarlar. Bu yüzden telefon standlarındaki ürünleri incelerken önceden çekilmiş farklı yüzler görebilmeniz mümkündür. Sevdikleri insanları kaydetmek, anılarını paylaşmak, akıllı telefon ihtiyacının %50’sini oluşturur desek hata olmaz. Firmalar ucuza sattıkları ürünlerde kameradan taviz verdiklerinde, satın alan insanlar bütçe dostu olsalar bile memnun kalmayıp üst modellere yöneliyorlar.

telefonun ekran kalitesi

Full Hd 1080P ekranların çözünürlükleri gayet yüksek. Yaygın olan 720p modellere kıyasla hissedilir aşırı bir fark olmamasına karşın tercih sebebidir. Çizilmeye dayanıklı Gorilla Glass ekranlarla her açıdan görüş sağlayan IPS ekranlar telefonu bir adım öne taşyayacak yeni teknolojiler. HDR özelliği açık ve koyu ve renkler arasındaki yüksek aralığı ifade ettiğinden dolayı LED ekranların çekim kalitesini artırıp, koyu ve açık dengesiyle görüntü kalitesini bozmadan gerçekçi çekimler yapmayı sağlar. High Dynamic Range özelliği Tv’lerde olduğu gibi telefonlarda da yaygınlaşan görüntü iyileştirme teknolojisidir. Ekranın çekim kalitesine olumlu katkıda bulunacaktır.

Yeni çıkan modellerin arka kameralarının ortalama  13 MP çözünürlükte oldukları düşünülürse performanısını belirleyen tek unsur çözünürlüğü değildir. Kullanılan lens ve görüntü iyileştirme özellikleri video ve fotoğraf çekimlerindeki görselliği artıracaktır. Renk doyumu ve tonlamaları, gece ve gündüz çekim farkları,  aydınlık olmayan ortamlardaki resim kalitesi çözünürlük kadar önem arz edecektir. Bu yüzden bir telefon satın almadan inceleyip kullanıcı yorumlarını ve tanıtım videolarını izlemek doğru seçim yapmanızı kolaylaştırır. Fiyat ve perfomans arasındaki fark ne kadar azsa o zaman ürünü satın almak gerekir.

Fiyatı aşırı ucuz ürünlerden yüksek bir kalite beklemek hayal olur. Söylediğimiz gibi firmalar her bütçeye hitap etmek adına bazı donanımsal özellikleri kısarak ürünlerini kullanıcıya sunmaktalar. Çözünürlüğü yüksek ama resim kalitesi düşük kameralar buna güzel bir örnek. Görüntü bizim için önemliyse cihaz ne kadar canlı(vivid) görüntü sunuyor, ışık ve renk dengesi nasıl şeklindeki sorularına yoğunlaşmalıyız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir