Usb’den Windows nasıl yüklenir?

64 Bit Pc’lerde yükleme sorununu çözme

Usb’den format nasıl atılır?

Dvd rom sürücüler haricinde bilgisayarınıza windows yüklemenin diğer yolu Usb depolama aygıtlarıdır. Anakartınız Usb’den başlatılacak şekilde ayarlanabiliyorsa Dvd sürücler yerine Usb bellekler alternatif olarak kullanılabilir. En az 4 Gb veya yukarısı bir flash bellek işinizi görecektir.

Bu hangi durumlarda gerekli olabilir?

  • Dvd rom  sürücü yoksa, okuma  sorunu varsa ya da arızalı ise.
  • Flash bellekler kolay yazılıp oluşturuldukları için pratik çözüm olması
  • 32 bit işletim sistemi kurulu, 64 bit destekli işlemciye sahip pc ye 64 bit işletim sistemi yüklemek istediğinizde. Dvd rom ile yüklemede hata ile karşılaşılıyorsa

Usb’den format atmayı(kurulum yapmayı deneyebilirsiniz).

Ben, 64 bit Windows kurulumu yaparken iso dosyasını dvd roma yazdırdığımda hata ile karşılaştım. Usb den yüklediğimde ise sorun çözüldü.

Usb den Windows Yükleme

Elinizde halihazırda sıkıştırılmış yükleme kalıbı (iso) dosyası mevcutsa bunu Dvd yerine Usb’ye de yazdırabilirsiniz. Bunun için Rufus  adlı yükleyiciyi kullanabilirsiniz.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Önce Usb Sürücüyü seçin, daha sonra alt kısımdan iso dosyasını ekleyerek kurulum diskini oluşturun.

Önemli uyarı

Diskteki bilgiler silineceği için yedeklerini alın. Boş bir bellek kullanmaya çalışın,  ya da başka bir amaçla kullanacaksanız yedeğini almayı unutmayın.

 

usb format diski

Pc yi yeniden başlatıp “F2” ya da “Delete tuşuna başıp Bios ayarlarına girin ve birinci sürücü olarak Usb yi ayarlayın. Genelde Dvd-Rom-Hard Disk şeklinde devam ediyor. Veya Asus Z97-P anakartlarda olduğu gibi direkt sürücü seçip başlatabilirsiniz.

Windows Pro 8.1 32 ve 64 Bit All in One yükleme dosyaları indir

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir