Vücut geliştirme ve fitness

Body Building Yöntemleri

Vücut geliştirme sabır ve zamana dayalı bir aktivitedir. Düzenli çalışma ve özveri gerektirir.

Daha iyi bir vücuda ve görünüme sahip olmak  ve fazla kilolardan kurtulmak için spor salonlarına gidiyoruz. Fit bir vücuda sahip olmanın yolu ise bedeni fazla yağlardan arındırmak ve kas kütlesini artırmaktır. Kaslar daha fazla enerji tüketilmesini sağlayarak yağların depolanmasını engeller.

Size bu işle uğraşan birisi olarak spor salonlarında ve evinizde yapmanız gerekenleri açıklayacağım.

En sık yapılan hatalardan bir tanesi çok fazla spor yapıp gerekli protein, karbonhidrat ve  sıvı dengesini sağlayamamaktır. Spor salonlarında saatlerce vakit geçirip iyi beslenmediğinizde vücut istediği kas kütlesini oluşturamaz. O halde spordan sonra elma gibi gibi meyve sebzelerden  yemek, kuru fasulye, kırmızı et gibi protein kaynaklarına başvurmak zorundayız. Örneğin yulaf,mısır gibi lifli gıdalar da tüketmeye dikkat edin. Tabi bunları yaparken aşırıya kaçmayın. Yulafı yoğurtla veya sütle karıştırıp yiyebilirsiniz. Hem tok tutar, hem de kas yapmanızı sağlar.

Evde hiçbir aletiniz yoksa bile göğüs, karın ve kol kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Önce kültür fizik yaparak biraz ısının. Her gün akşam ve sabah 30 şınav çekin. Eğer mümkünse barfiksi de listeye dahil edin. Şınav ve barfiks göğüs ve kol kaslarını güçlendiren iki güzel harekettir. Size ağır gelmeyen 5 veya 10 kiloluk bir dumbell satın alın. Bunlarla yapılacak temel hareketleri yapın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir