Wikipedia engelinin Türk kullanıcılarına etkisi

Son zamanlarda yasaklı siteler arasına Wikipedia da dahil edildi. Paypal, Booking.com benzeri siteler tüm dünyada çok kullanılan ama maalesef Türk kullanıcıların yararlanamadığı siteler.

Wikipedia engelinin gerekçesi,  Türkiye’nin teröre destek verdiği ile ilgili asılsız İngilizce sayfaların yer almasıydı yanılmıyorsam. Türkiye hakkındaki asılsız ve yanlış sayfalar varsa kaldırılmasının talep edilmesi veya bu konuda girişim ve yaptırımlarda bulunmak çok doğru buraya kadar itirazımız yok.

Ancak gelişmişlikle, bilgi ve öğrenmenin doğru orantılı olduğu düşünülürse, bir iki tane İngilizce sayfa için milyonlarca ansiklopedik bilgiden Türk kullanıcılarını yoksun bırakmak kimi cezalandırmak diye düşünmek gerekir. Yine ifade özgürlüğünün, bilgi alma hakkının kutsal bir hak olduğunu, bu tür engellerin Türkiye’nin imajına zarar verdiğini düşünüyorum.

İleri demokrasi, özgür ülke, güçlü Türkiye şeklindeki sloganların politik olarak sık şekilde dillendirildiği zamanlarda bunların olması da üzücü. Yediden yetmişe herkes öğrencisi, akademisyeni, sıradan bir insan kuş nedir, böcek nedir, tarihi şahsiyet kimdir şeklinde sorgulama yapınca wikipedia sayfaları kurtarıcı oluyor.  Terörle ilgisi olmayan sayfalara da erişim sağlayamıyorlar. Ayrıca bu sayfalar zaten İngilizce sayfalar ve dış dünyaya açık, Türk kullanıcılarına kapalı. Türk kullanıcılar ise Türkçe sayfaları okuyorlar. Kısacası kendimizi cezalandırmış oluyoruz.

Gelelim vergi meselesine,

Gönüllü editörlerden oluşan ve kazancı bağışlarla yapılan bir vakıftan bahsediyoruz.  Türkiye’den elde edilen kazanç nedir bilmiyorum ama sonuçta eğitim faaliyeti ve bilgi hizmeti sunan bir platform olarak görülmesi gereken bir platform aslında.

Hz Ali’nin bir sözü var. “Bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum diyor”.  Öğrenme faaliyetine katkıyı o kadar kutsal bir borç olarak görüyor. Ders kitaplarında bulamadığınız tarihi bir konuyu Wikipedia’ da buluyorsunuz.  Wikipedia öğrencilerin de faydalandığı geniş bir bilgi havuzu. Eğitim faaliyeti için bırakın vergiyi halkımızın  öğrenme faaliyetine katkı olarak görmek gerekir.

İftira ve yalan bilgilere karşı önlem çok doğru ama pire için yorgan yakmak ise kime zarar veriyor diye de düşünmemiz lazım. AB süreci, dünyaya ile  ilişkilerde, ilerde atılmak istenecek adımlarda bu tür yasaklar karşınıza çıkarılır, bizim ilerlememizi ve adımlarımızı küçültmek isteyenlere bahane yaratmış oluruz. Çağdaş ve demokratik ülke görünümüne gölge düşüren bir yasak bana göre. Tüm bilgiyi yasaklamak dışında bir formül bulmak gerekir.

 

One thought on “Wikipedia engelinin Türk kullanıcılarına etkisi

  1. Wikipedi de TC.nin hassasiyetlerini dikkate alsın canım. Devletle uğraşacağına işine baksın. Kendine ayıp, bize yazık ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir