Fazla kilolarınızdan kurtulma ipuçları

Yaz için zayıflama ve incelme tüyoları

Haliyle kışın  soğuk zamanlarda, evde ve işte geçirilen monoton zamanların ardından, yaza  kışın armağanı olan kilolarla başlamak kaçınılmaz oluyor.

Kışın genelde dışarı çıkmak istemezsiniz, günler kısadır, bu yüzden gezip tozmaya vaktiniz çok fazla olmaz. En etkili yöntem olan yürüyüşleri bile es geçebilirsiniz.

Şimdi  süreci tersine çevirip forma kalmak, tatilde istediğiniz mayo ya da bikiniyi giymek istiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

 

-Sabah biraz erken kalkıp kahvaltıdan önce 30 dakika yürüş yapabilirsiniz. Güne 3 bardak su içerek başlayın. Ilık limonlu için.

– Kahvaltıda az yağlı peynir, üzerine limon sıkılmış maydanoz ve bir kaç zeytin ve yumurta yiyebilirsiniz.

-Ekmeği azaltın. Tam tahıllı, ya da tam buğday içeren kepekli ekmeklerden sadece birkaç dilim tüketin.

-Ara öğünlerde yoğurtla yulaf ya da pirinç ve mısır gevreğinden oluşan tok tutan besinleri tercih edebilirsiniz.

-Artık hemen hemen tüm parklarda spor aletleri mevcut. Bel esnetme, uzay yürüyüşü vs. Bu güzel havalarda oturmak yerine sık sık dışarı çıkın ve ortalama 350 m uzunluğuna sahip bir yürüyüş alanında sabah akşam 10 tur atabilirsiniz. Örneğin akşam yemeklerinden sonra.  Akşam vakitleri yemek üzeri yürüyüş yediklerinizi depolamanıza engel olacaktır. Hava da serin olacağı için sıcaktan bunalma derdiniz olmaz.

-Ağır diyetlerle kendinizi aç bırakmayın. Ara sıra az şekerli dondurma ya da sütlü tatlılar yiyebilirsiniz. Diyabet sorununuz varsa meyveleri tercih edin.

-Aparatif olarak bol bol yeşil erik ve yaz meyveleri yiyebilirsiniz.

– 5 dakika egzersizle 10 günde kilo verebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz aşağıdaki hareketleri uygulayın.

– Kondisyonunuz elveriyorsa uzun mesafe koşuları ve yüzme şeklinde kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz.

– Uzun süre hareket ederek ya da kardiyo yaparak zayıflayabilirsiniz. Uzun süreli egzersiz hem karbonhidrat ve hem yağ yakımını tetikler. Yürüyüş bile olsa süreyi artırmak gerekir. Örneğin koşarak ilk  20 dakika karbonhidratı daha sonra yağ yakmaya başlarsınız.

-Bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Karpuz gibi aşırı şeker içeren meyveleri ölçülü tüketin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir