Yaz günleri kilo verme tüyoları

Baharı fırsat bilip yaza formda girin

Hareketsiz yaşamla bilinçsiz beslenmenin bizlere armağanı olan fazla kilolardan kurtulmak sağlıklı olmak adına alınacak önlemlerin başında yer alır.

Günümüzde çok sayıda insanı etkileyen diyabet, kalp damar hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarının oluşmasında obezitenin tetikleyici olduğu bilinir. Bundan dolayı bir an önce acil önlemler paketini uygulayıp, genelde oturmaktan ve hareketsizlikten ileri gelen yağlardan kurtulmaya başlamalıyız.

İdeal kiloda kalmak sağlıklı kalabilmenin anahtarıdır. Fazla kilolar hem imajınızı hem sağlığınızı kötü etkiler, istediğiniz giyisileri giymeyi ızdırap haline getirir.

Soğuk havaların etkisiyle evde ve iç mekanlarda geçirilen sürenin artması kışdan kalan kilolar sendromunu yaratabilir. Spor salonlarına da gidemiyorsanız koşu ve yürüyüş yapmak zorlaşır, kilo almak kaçınılmaz olur.

Bahar aylarında ısınan havaları fırsat bilerek bu döngüyü tersine çevirebiliriz. Öncelikle zihnen arınmaya çalışarak, kinden, nefretten, ve kötü duygulardan uzaklamalıyız. Sağlıklı bir beden sağlık bir zihinle mümkündür.

Doğanın uyanışı olarak kabul edilen bahar aylarında insan bedeninin de yenilenmeye ihtiyacı vardır. Detoks adı verilen beslenme yöntemleri ile bedeninizin zinde ve arınmış kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sıvı tüketimini artırarak işe başlayabilirsiniz. Bol ılık su içerek,  toksin azaltıcı biberiye, zerdeçal, zencefil tarzı baharat ve bitkilerden faydalanabilirsiniz. Hafif de olsa sık sık egzersiz yapmak doğru beslenmeyle zinde kalmanıza yardımcı olur. Çayınıza az miktar tarçın, kabızlık sorununuz yoksa karanfil katabilirsiniz.

Isınan havaların etkisiyle yürüş yapmak kolaylaşır. Güne ılık limonlu suyla başlayın. 15-20 dakika sabah yürüşlerini aksatmadan yapın. Otomobille gittiğiniz alışverişlere ve mekanlara yürüyerek gitmeye çalışın. Uzun mesafeler haricinde gittiğiniz yerlere yürüyerek gitmeyi alışkanlık haline getirin. Yeşil erik kalori içermeyen yaz günleri bol bol tüketilebilecek zayıflama meyvelerinden. Rafine şekerle yapılmış tatlılar, glikoz şurubu içeren kompleks gıdaları bir yana koyup tatlı ihtiyacınızı kiraz tarzı meyvelerden sağlayabilirisiniz. Çok şekerli olmayan sütlü ve meyveli dondurmalar aşırı tüketilmediği sürece ara öyünlerde tercih edilebilir.

Günlerin uzamasıyla sadece akşam yemeği sonrası yürüyüşler bile tek başına kilo vermenizi sağlayabilir. Hafif acıktığınızı hissederseniz yatmadan yoğurt veya bir bardak süt içebilirisiniz. Şok diyetler yapmak yerine lifli gıdalar tüketerek ve zamana yayarak sağlıklı kilo vermeye çalısın. Düzenli uygularsanız 2-3 ayda büyük sonuçlar alabilirsiniz. Şok diyetler kas kütlesinide azaltarak sağlık sorunlarına yer açabilir.

Diyetisyenize mutlaka danışın öncelikle çözemediğiniz sağlık sorunlarınızla ilgilili tıbbi destek alın.

Yazın yapılacak en etkili zayıflama yöntemi koşu ve yüzmedir. Koşmaya engeliniz yoksa fazla zorlamadan limitleriniz dahilinde kardiyo yapın. Öncelikle ısının ve koşmaya engel bir durumunuz olup olmadığını doktorunuza danışın. Dizlerinde bağ ve menisküs sorunları olarak dikkatli olmalılar. Kalp hastaları ve daha önce ağır egzersiz yapmamış spor geçmişi olmayan kişiler bisiklet tercih edebilirler.

Yüzme tüm bedeni çalıştırarak efor harcamızı sağlar. Sahillerde, havuzlarda geçirdiğiniz vakitleri daha çok yüzerek geçirebilirsiniz. Her şey dahil menüler olsa dahi midenize herşeyi dahil etmeyin. Böyle bir zorunluğunuz yok. Yine evinizdeki gibi light beslenmeye dikkat edin. Gördüğünüz herşeyi yemek zorunda değilsiniz. Sık yapılan bir hata olduğundan dolayı yazmak istedim.

Kola yerine ayran tercih edin, maden suyu içerek sıvı ve mineral ihtiyacınızı giderin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir