Varlıklı bir insana verilebilecek en değerli hediye

Geçenlerde, dünyanın en varlıklı insanları arasında gösterilen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Reditt’de hayranlarının sorularını yanıtlamıştı. Sorulardan bir tanesi çok ilginçti.

Soru:

-Nasıl olsa istediğiniz her şeyi satın alabiliyorsunuz? O halde sizi mutlu eden, aldığınız en değerli hediye neydi?

Verilen cevap:

-Kitap

Dünyada kaç insan değer verdiği en iyi hediyenin kitap olduğunu düşünür?

Bill Gates ve eşi kurdukları vakıfla ülkelerindeki eğitime bağışta bulunup ön ayak olmakta ve kazançlarının belli bir kısmını dünyadaki hayır işlerine harcamaktadır. Facebook’tan da takip ettiğim paylaşımları, yaptığı çalışmalar takdire şayan. Elde edilen başarının tesadüfi olmadığını ispatlayan, başarısıyla diğer zenginlere de örnek olan bir hayırsever. (philanthropist). Dünyadaki açlığın ve fakirliğin önlenmesi için önayak olması, yardımlarda bulunması, en değerli kazanımın öğrenmek olduğunu düşünen bir insanın yapabileceği güzel davranışlardır.

Sevdiğim sözlerden bir tanesi

“Sen malı korusun, ilim de seni korur.” 

Okumadan, öğrenmeden ve merak etmeden var olunmaz, sonunda hüsran olmak kaçınılmaz olur. Kuran’ın ilk emri “Oku” dur. Ve islam dinin peygamberi

İlim Çin’de olsa öğreniniz” buyurur. Okumadan ve aklını işletmeden ne inanç sistemi ne de medeniyet mümkün olamaz.

İstatisiklere bakarsak ülkemizdeki kitap okuma oranı Japonya gibi, gelişmiş ülkelere göre çok geride. Gelişmişlikle okumak arasında doğru orantı mevcuttur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir